Szlak: Spacerkiem po olsztyńskim Starym Mieście

Kolor szlaku
-
Długość
1,5 km
Czas przejścia
-
Poziom trudności
Bardzo łatwy
Miejscowość startu
Olsztyn
Miejscowość końca
Olsztyn
Stare Miasto w Olsztynie niestety nie jest stare. W 1945 prawie do szczętu spalili je sowieccy żołnierze. Ocalały jednak dwa najważniejsze olsztyńskie zabytki: XIV - wieczny zamek i pochodząca z tego samego czasu katedra św. Jakuba.

Spacerkiem po olsztyńskim Starym Mieście - przewodnik po szlaku

 • Wysoka Brama w Olsztynie

  1. Wysoka Brama

  Spacer po Starym Mieście zaczynamy przed Wysoką Bramą. To jedyna ocalała brama z 3 średniowiecznych bram, które znajdowały się w murach obronnych otaczających Olsztyn. W 2003 roku brama została odrestaurowana. We wnęce od strony Starego Miasta umieszczono wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, podarowany Olsztynowi przez Jana Pawła II.

 • Muzeum

  2. Dom Gazety Olsztyńskiej

  Za Wysoką Brama skręcamy w prawo do Domu Gazety Olsztyńskiej. Budynek jest rekonstrukcją przedwojennej redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. Mieści się w nim muzeum historii Olsztyna.

  Wystawy:
  Olsztyn. Szkice do dziejów miasta
  Głównym tematem prezentacji są ludzie, którzy swym życiem oraz działalnością miasto i jego historię tworzyli, a także osoby wybitne i znane, dla których Olsztyn był miejscem urodzenia.

  „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939)
  "Gazeta Olsztyńska" (1886-1939). Ekspozycja przedstawia zarówno historię "Gazety Olsztyńskiej", jak i dzieje polskiej ludności zamieszkującej Warmię: podtrzymywanie i propagowanie tradycji oraz języka polskiego.

  Drogą przez warmińską wieś.
  Wystawa ukazująca życie codzienne na warmińskiej wsi.

 • Pomnik św. Jakuba w Olsztynie

  3. Pomnik św. Jakuba

  Po lewej stronie budynku od 2004 roku stoi pomnik św. Jakuba patrona Olsztyna.

  Więcej o pomniku zobacz tutaj.


 • 4. Targ Rybny

  Jesteśmy na Targu Rybnym. Wszystko co tam stoi zbudowano w ciągu ostatnich kilkunastu lat. idziemy prosto w stronę kościoła. Wychodzimy z placu na ulicę. Skręcamy w lewo i zaraz w prawo. Jesteśmy na ulicy Staromiejskiej. Idziemy prosto 50 m i skręcamy w lewo w ul. św. Barbary.

 • 5. Tablica Mendelsohna

  Po lewej stronie na pierwszym budynku tablica poświęcona wybitnemu architektowi Erichowi Mendelsohnowi (1887-1953), który urodził się w tym domu. W Olsztynie zachował się zaprojektowany przez niego dom przedpogrzebowy.

 • 6. Kosciół (katedra) św. Jakuba

  6.Przed nami katedra św. Jakuba.

  Kościół zbudowano w latach 1315 – 1380. Jest to gotycka budowla z 70-metrową wieżą. Świątynia była wielokrotnie niszczona w środku i przebudowywana. W środku zachowało się kilka zabytków z czasów średniowiecza, renesansu i gotyku.

  Między innymi: gotyckie tabernakulum i późnogotycki tryptyk, renesansowy tryptyk św. Krzyża i barokowe rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego.

  Główne drzwi wejściowe do katedry przedstawiają sceny związane z życiem i działalnością apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II .

  Więcej: zobacz tutaj.

 • Ratusz (stary) w Olsztynie z XIV wieku

  7. Stary ratusz

  Po wyjściu z katedry idziemy ulicą Staszica do ulicy Stare Miasto. Przed nami stary olsztyński ratusz.

  Ratusz pochodzi z połowy XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany. W 1945 roku spalony przez żołnierzy sowieckich. W 2003 roku odremontowany. Wtedy odsłonięto południowe, gotyckie skrzydło ratusza. W narożnikach zegary słoneczne. Mozaika z 1966 r., godziny z okresu międzywojennego.

  Więcej: kliknij tutaj.

 • Zaułek Stawki większej niż życie w Olsztynie

  8. Ulica Kołłątaja

  Spod ratusza skręcamy w lewo, w ulice Kołłątaja. Na budynku po lewej stronie tablica „Zaułek Stawki większej niż życie”. W Olsztynie i okolicach nakręcono 5 odcinków Stawki. Na Kołłątaja i przed budynkiem starego ratusza kręcono zdjęcia do odcinka "Oblężenie".

  Więcej: Olsztyn miasto kapitana Klossa.

  Idziemy w dół ulicą Kołłątaja. Po prawej (na rogu ulicy Okopowej) biały budynek. To dawna synagoga. żydzi zbudowali ją w 1835 roku. Po wybudowaniu nowej synagogi w 1877 roku została przekazana na mieszkano-handlowe. Potem była wielokrotnie przebudowywana. Budynek rozebrano w 1992 roku i zbudowano ponownie, nawiązując stylistycznie i architektonicznie do pierwotnego.

  Dalej po prawej stronie mijamy budynek pubu SARP (przełom XVIII i XIX wieku). Cześć tylnej ściany budynku stanowi XIV-wieczny mur miejski.

  Dochodzimy do skrzyżowania ulicy Kołłątaja z ulica Prostą. Skręcamy w prawo.

 • Pomnik św. Jana Nepomucena w Olsztynie

  9. Pomnik św. Jana Nepomucena

  Pomnik z 1996 roku. Postawiony w miejscu, gdzie stała w latach 1869 - 1945 stała figurka św. Jana Nepomucena, patrona mostów i przepraw. Zimą 1945 roku najprawdopodobniej zniszczyli ją radzieccy żołnierze.

  Pomnik stoi na moście św. Jana, który stanowi symboliczną granice Starego Miasta od południa.

 • 10. Aleja Chateauroux

  Przechodzimy przez most i za obeliskiem upamiętniającym 200 rocznicę pobytu Napoleona skręcamy w prawo w aleję Chateauroux. Aleja biegnie wzdłuż Łyny. Mijamy po drodze 2 mosty. Za drugim droga podnosi się lekko w górę. Idziemy środkowa ścieżką. Dochodzimy do fontanny. Idziemy między fontanną a XIX wieczną willą zwaną przez olsztynian "Casablanka". Przez lata mieściło się tam kasyno oficerskie. Murek wokół budynku "wyłożono" niemieckimi płytami nagrobnymi.

 • 11. Olsztyńskie wiadukty

  Mijamy po prawej zamek. Przechodzimy przez ulicę. Z mostu Młyńskiego możemy podziwiać olsztyńskie wiadukty. Możemy też zejść w stronę Łyny i podejść bliżej.

  To jedyna pozostałość z pionierskich czasów olsztyńskiej kolei. Pierwszy zbudowano w latach 1872-1873, drugi w 1892 roku. maja pond 20 metrów wysokości.
  Więcej: kliknij tutaj.

 • Pomnik Mikołaja Kopernika w Olsztynie

  12. Pomnik Kopernika

  Wracamy. Zatrzymujemy się przy pomniku Kopernika. Tak po prawdzie to pomnik Nikolausa Kopernikusa. Do 1945 roku stał przed olsztyńskim zamkiem. Po 1945 roku postawiono go z tyłu zamku, a niemiecki napis zastąpiono polskim.

  Więcej: kliknij tutaj.

 • Most zakochanych w Olsztynie

  13. Most Zakochanych

  - Przyjmij kłódkę na znak miłości - takie słowa często słychać na zamkowym moście w Olsztynie. Olsztyn to miejsce, gdzie zakochani turyści znaleźli swoje miejsce.

  Sprawa jest prosta. Wystarczy zakupić kłódkę, na niej wygrawerować imię wybranki oraz swoje, a na koniec spotkać się na moście. Tu następuje wyznanie miłości, kłódka ląduje na barierce mostu, a kluczyk w Łynie.


 • 14. Na tyłach zamku

  Idziemy brukowaną ulicą Zamkową. Przy rzeźbie skręcamy w lewo i jesteśmy na tyłach zamku. I patrzymy sobie na białe nacieki na zamkowych murach. To pozostałości po toalecie, z której korzystał miedzy innymi sam Mikołaj Kopernik. UWAGA. Do obserwacji wiosna i jesienią. Latem zakryte przez bluszcz.

 • Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

  15. Zamek i Muzeum Warmii i Mazur

  Muzeum mieści się w XIV-wieczny gotyckim zamku. Jego najsławniejszym lokatorem był Mikołaj Kopernik.

  Na dziedzińcu warto zajrzeć w głąb studni i obejrzeć baby pruskie.


  Co warto zobaczyć w muzeum? Ja polecam w pierwszej kolejności unikalną pamiątkę po Koperniku. To własnoręcznie wykonana przez Kopernika doświadczalna tablica astronomiczna z roku 1517. Eksponaty związane z Kopernikiem można zobaczyć na krużganku i sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem Kopernika. Wielki astronom mieszkał tam w latach 1516-1521.

  Godne polecenia są m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich.

  Latem można też wspiąć się na zamkową wieżę.

 • Ławeczka z Mikołajem Kopernikiem w Olsztynie

  16. Ławeczka Kopernika

  Ławeczka z Kopernikiem

  Wychodzimy z zamku i idziemy prosto 50 metrów. Przed nami kościół ewangelicki i ławeczka Kopernika. Mowa o Koperniku z brązu, który w 2003 roku przysiadł na ławeczce przed olsztyńskim zamkiem. Kopernika na ławeczce postawiono tam z okazji 650-lecia powstania Olsztyna. Potarcie nosa astronoma ma przynosić szczęście.

  Więcej: Złap Kopernika za nos.


  Teraz możemy przysiąść w którejś ze staromiejskich kafejek.

 • Magazyn Solny w Olsztynie

  17. Magazyn Solny

  Wychodzimy na ulicę. Po prawej magazyn Solny. Budynek powstał w XVI wieku. Spała w nim załoga olsztyńskiego zamku. W XIX wieku przez 20 lat znajdował się w nim skład soli. Teraz miesci sie w nim ośrodek edukacyjny olsztyńskiego muzeum.

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecamy na szlaku