Szlak: Jeziorany – Lekity – Derc – Frączki – Studzianka – Radostowo – Studnica – Jeziorany

Kolor szlaku
-
Długość
29.6
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Jeziorany
Miejscowość końca
Jeziorany
Trasa pofalowana. Trasa nieoznakowana. Biegnie głównie asfaltem przez odkryty teren. Po drodze serpentyny - rzadko spotykane na Warmii i Mazurach.

Drogę rozpoczynamy przy Dworcu PKP. Mając za swoimi plecami tory kolejowe idziemy w lewo, a na skrzyżowaniu z DK593 skręcamy w prawo. Idziemy przez miasto ulicą Kolejową, aż dotrzemy do rozstaju, na którym idziemy prosto, do ulicy Kościuszki. na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w ulicę 1 maja. Wychodzimy na plac, po prawej stronie widzimy kościół pw. św. Bartłomieja. Mijemy kościół, dochodzimy do wiaduktu, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i w dalszą podróż udajemy się ulicą Kopernika. Idziemy główną drogą, aż do momentu, kiedy opuścimy Jeziorany i miniemy mostek, pod którym płynie Symsarna. Na najbliższym rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, gdzie drogowskaz pokazuje nam miejscowość Derc. Zaraz za pierwszym rozwidleniem napotykamy następne, ale trzymamy się teraz głównej, piaszczystej drogi, która skręca deliatnie w prawo. Wchodzimy na tereny polne, idziemy cały czas prosto, aż dotrzemy do wsi Lekity. I tu na skrzyżowaniu dróg kierujemy się prosto. Trzymamy się nadal naszej głównej drogi, która zaczyna wchodzić w las. Po wyjściu z lasu dochodzimy do skrzyżowania dróg, gdzie skręcamy w lewo. Dochodzimy do miejscowości Derc. W Dercu na pierwszych 5 skrzyżowaniach kierujemy się prosto, dopiero na 6 skręcamy w prawo. Znów droga prowadzi nas w las, a po jego wyjściu docieramy do Frączek. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, na kolejnym idziemy prosto, a poteam mamy rozstaj, gdzie wybieramy ścieżkę prawą. Tą drogą idziemy do Studzianki. Na rozstaju dróg skręcamy w prawo. Po ok. 2 km docieramy do kolejnego rozstaju, tym razem skręcamy w lewo i tą drogą idziemy aż do wsi Radostowo.
Zobaczyć tam możemy gotycki kościół św. Jerzego, murowany z cegły z końca XIV w. Wyposażenie kościoła jest barokowe i pochodzi z XVIII w. Ołtarz główny z 1769, a także ambona i baptysterium pochodzi z warsztatu Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla. Na belce tęczowej z 1741 jest grupa pasyjna złożona z gotyckiego krucufiksu z XV w. i wczesnobarokowych figur Maryi i św. Jana. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Jerzego (z 1763 r.), namalowany przez Józefa Korzeniewskiego z Lidzbarka.
Na południowy zachód od wsi (ok. 3 km) jest Święta Góra, która pełni funkcje punktu widokowego. Zachowały się na niej ślady dawnych wałów i fos.
W Radostowie na pierwszym skrzyżowaniu idziemy prosto, wyłożoną kamykami drogą, a na nastepnym skręcamy w prawo, na drogę asfaltową (DK 593). Trzymamy się asfaltowej drogi. Dojeżdżamy do pętli, a potem główną drogą dojeżdżamy do wsi Studnica, a potem jedziemy prosto, aż do Wójtówka. W Wójtówku skręcamy w prawo, po lewej stronie widzimy niewielkie jeziorko. Idąc tą drogą dotrzemy do Jezioran.

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecamy na szlaku