Szlak: Ścieżka rowerowa szlakiem kolejowym

Kolor szlaku
Długość
27,86 km
Czas przejścia
2 godziny
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Lidzbark Warmiński
Miejscowość końca
Orneta
Ścieżka rowerowa szlakiem kolejowym to trasa rowerowa o długości 27,86 km i szerokości 2 m, łącząca Lidzbark Warmiński z miastem Orneta. Ścieżka przebiega po starym nasypie kolejowym linii Orneta - Lidzbark Warmiński - Sątopty Samulewo, funkcjonującej w latach 1905 - 1945. Trasa rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim, od drogi wojewódzkiej nr 513 i prowadzi wzdłuż rzeki Łyny, w rejonie wsi Długołęka i Bobrownik. Cały szlak biegnie wśród pól uprawnych i lasów, charakteryzujących się równinnym, na przemian z pagórkowatym ukształtowaniem terenu, stwarzając w ten sposób idealne warunki dla rekreacji i wypoczynku. Dodatkowym urozmaiceniem rowerowych wędrówek są liczne wiadukty i przydrożne kapliczki o dużych walorach historycznych i krajobrazowych. Na całej długości ścieżki znajdziemy tabliczki informujące o przebiegu trasy oraz okolicznych miejscach wartych zobaczenia. Po przejechaniu ok. 7 km dojeżdżamy do pierwszej "stacji" - Łaniewo. Znajduje się tu strefa wypoczynkowa dla rowerzystów, z wyznaczonym miejscem do grillowania, ławeczkami i stolikami.

Kolejne miejsce wypoczynkowe, w okolicy 21 km, to "Stacja" Opin. Tu również znajdziemy drewnianą wiatę postojową, swoim wyglądem przypomina stacyjkę kolejową.

W Ornecie szlak rowerowy przecina drogę wojewódzką nr 513, po czym podąża byłym nasypem kolejowym, zmierzającym do końca ścieżki - ul. Krośnieńskiej.

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecamy na szlaku