Bisztynek

dodaj swoją ocenę! »

Bisztynek - ocena użytkowników: 5 na 5 (głosów: 9, opinie: 3)

Bisztynek

Kultura
Aktywny wypoczynek
Relaks
Przyroda
Prawa miejskie
Tak, od 30.04.1385r
Powierzchnia
2.16 km2
Liczba mieszkańców
2 516
Kod pocztowy
11-230 do 11-230
Wysokość n.p.m.
116m
Miejscowości partnerskie
Zielenogradsk
Gmina
Bisztynek
Serwis informacyjny
bisztynek.wm.pl
Bisztynek (niem. Bischofstein), miasto w powiecie bartoszyckim, liczy ponad 2,5 tys. mieszkańców. Założone w 1385 roku. Nazwa miasta wiąże się z największym głazem narzutowym na Warmii i Mazurach (Bischofstein to biskupi kamień)

Znajduje się tu jeden z największych Kościołów na Warmii. Usiąść w nim może co drugi mieszkaniec miasteczka. Gotycką świątynię uzupełniono wieżą wybudowaną w XVI w. Kościół rozbudowano w pierwszej połowie XVII w., przebudowano w końcu XVIII wieku. W kościele znajduje się gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z II poł. XIV w.

Brama Lidzbarska w Bisztynku to jedyna z trzech bram miejskich przez jakie kiedyś można było wjechać do miasta. Wybudowana w latach 1481-1547. Około 1780 przebudowana w stylu barokowym. Przed II wojną mieściło się w niej więzienie dla drobnych przestępców.

Więcej o miejscowości i okolicach w artykułach


Bisztynek - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej miejscowości i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!


Opinie użytkowników

  • Ocena ogólna:   Kultura:   Aktywny wypoczynek:   Relaks:   Przyroda:  

    andy: Byłem i widziałem. Spoko miasteczko.

  • Ocena ogólna:   Kultura:   Aktywny wypoczynek:   Relaks:   Przyroda:  

    Turysta na rowerze: Nie byłem tu zbyt długo. Zaledwie przez dwa dni. Jechałem rowerem dalej i pewnie bym się w Bisztynku nie zatrzymał, gdyby nie to, że przeczytałem tu materiały nadesłane do Was przez Andrzeja Grabowskiego. Dla wszystkich turystów rowerowych jest to wymarzona okolica. Jest gdzie się zatrzymać, rozbić namiot, ludzie są ufni i uprzejmi oraz pomocni. Chciałem się spotkać z p. Grabowskim, którego tam wszyscy nazywają "redaktorem", ale akurat gdzieś pojechał, o czym też mieszkańcy wiedzieli :) Pod jakimś tekstem przeczytałem komentarz, że powinien być noszony w lektyce, czy coś takiego. I to prawda. Gratuluję i dziękuję za wskazanie mi miejsc, które mogłem zobaczyć.

  • Ocena ogólna:   Kultura:   Aktywny wypoczynek:   Relaks:   Przyroda:  

    Bronek: Miasto może nie jest zbyt ciekawe architektonicznie. Nie ma najlepszego wyglądu. Ale za to są tam zajefajni ludzie. Dlatego też polecam wizytę w miasteczku :-)

dodaj także swoją opinię! »

W pobliżu

Atrakcje turystyczne

Polecamy w okolicy