Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Bartągu

Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Bartągu - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Pomniki i rzeźby
Miejscowość, gmina
Bartąg, gmina Stawiguda, Warmia
Adres
Bartąg
Gmina
Stawiguda
Podoolsztyński Bartąg to rzadki przypadek szacunku dla zmarłych i historii. Historii zapisanej po niemiecku.

Ks. Leszek Kuriata, proboszcz parafii w Bartągu zasługuje na wielki szacunek. To dzięki jego staraniom przed wejściem do kościoła możemy dowiedzieć się jacy mieszkańcy parafii Bertung zginęli w czasie pierwszej wojny światowej.

W latach 20 XX wieku w każdej większej wsi i miasteczku w ówczesnych Prusach Wschodnich stawiano pomniki poświęcone poległym w czasie I wojny światowej. Czasami były to wolno stojące kamienne kolumny, czasami tablice wmurowane w kamień czy ścianę kościoła. Po wojnie większość z nich zniszczono. tablice wmurowane w ogrodzenie kościoła w Bartagu (niem. Bertung, Groß Bertung) ocalały.

W 2006 tablice skradziono. Nie był to jednak jakaś antyniemiecka akcja. Złodziej ukradł bowiem także litery z z głazu-pomnika, poświęconego osobie Jana Pawła II.

I właśnie dzięki staraniom ks. proboszcza Leszka Kuriaty dwa lata później pojawiły się nowe tablice. Żeby już nie kusić złodziei wykonano je nie z metalu, ale z marmuru. Dodano tez polskie: ŚP.

Sam Bartąg to jedna z najstarszych wsi na Warmii. Wieś założono w 1345 roku. We wsi stoi zabytkowy kościół z ołtarzem z 1695 roku. W środku zachowała się tablica z nazwiskami mieszkańców wsi, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Bartągu - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej atrakcji i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!


Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy