Cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Reszelu

Cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Reszelu - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Kościoły i klasztory
Miejscowość, gmina
Reszel, gmina Reszel, Warmia
Adres
Reszel
Gmina
Reszel
Polski kościół, który stał się ukraińską cerkwią. Tak w skrócie można opisać dzieje kościoła pw. św. Krzyża, dzisiaj cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Reszlu.

Ukraińcy w okolicach Reszla pojawili się w 1947 roku. W ramach przymusowej Akcji "Wisła" na teren ówczesnego województwa olsztyńskiego przesiedlono ponad 55 tysięcy Ukraińców, w większości grekokatolików czyli katolików obrządku wschodniego. Na teren ówczesnego powiaty kętrzyńskieg przesiedlono ich kilka tysięcy, głównie do północnej, przygranicznej części powiatu.

Celem Akcji "Wisła" była polonizacja Ukrainców. Stąd pozbawiono ich wszelkich praw mniejszości narodowej. Zakazano nawet używania wobec nich określenia "Ukrainiec". Zdelegalizowano Cerkiew greckokatolicką.

Sytuacja zaczęła się zmieniać w 1956 roku. Wtedy władze zgodziły się na utworzenie Ukraińskiego Stowarzyszenia - Społęczno Kulturalnego. Nie zezwolono jednak na prawną legalizację Cerkwi greckokatolickiej. Komuniści zgodzili się jednak na odprawianie mszy w obrządku wschodnim w kościołach rzymskokatolickich.

Grekokatolicy z Reszla starania o mozliwość odprawiania mszy rozpoczęli jeszcze w 1956 roku. Przez kolejne lata nie znalazło sie dla nich miejsce w żadnym kościele, ani w Reszlu, ani w okolicy. Wtedy część z nich przeszła na prawosławie. W 1963 rok powstała parafia prawosławna z siedzibą najpierw w Satopach-Samulewie, a potem w Korszach. Dopiero wtedy grekokatolikom pozwolono modlić się w kościele św Krzyża w Reszlu.

Pierwsza Mszę Świętą w rycie wszchodnim odprawił ks. Teodor Majkowycz 4 grudnia 1963 roku.
W 1992 roku świątynia została przekazana na własność Cerkwi greckokatolickiej. W 1997 roku w cerkwi postawiono ikonostas. Przed cerkwią tablica z 2007 roku poświęcona ofiarom Akcji "Wisła".

Więcej o miejscu i okolicach w artykule


Cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Reszelu - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej atrakcji i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!


Podobne atrakcje

W pobliżu

 • Pomnik poległych w Reszlu z 1906 roku 60m

  Najpierw na szczycie pomnika do lotu zrywał się pruski orzeł. Przypominał Niemcom o wygranych wojnach z Austrią i Francją....

 • Ratusz w Reszlu 90m

  Wybudowany w stylu klasycystycznym w latach 1816-1820. Na szczycie wieżyczka zegarowa. 21 sierpnia 1811 w Reszlu po raz...

 • Spichlerze w Reszlu 90m

  W Reszlu zachowały się 3 stojące obok siebie spichlerze. Dwa pochodzą z końca XVIII wieku, trzeci z 1880 roku.

 • Jezioro Klawój (Kławój, Mnichowo)

  Zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej, regularnej rzeźbie twardego dna i takiej samej ławicy. Brzegi jeziora wysokie,...

 • Jezioro Wyrbel (Wierzbne, Wirbel)

  Mały, wydłużony zbiornik o nierozwiniętej linii brzegowej, płytki, o miękkim dnie. Obficie zarośnięty. Roślinność zanurzona...

Polecamy w okolicy