Kolegiata - Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście -

Kolegiata - Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście - - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Kościoły i klasztory
Miejscowość, gmina
Dobre Miasto, gmina Dobre Miasto, Warmia
Adres
dobre miasto ul. orła białego 30
Dane kontaktowe
Kancelaria tel./fax 89 616 18 04;
Wikariusze: tel. 89 616 12 90; 89 615 131 65; 89 6151447
Gmina
Dobre Miasto
Bazylika dobromiejska jest drugą co do wielkości świątynią na Warmii (po katedrze fromborskiej). Jej rozmiary to: 61,5 m długości, ponad 22 m szerokości, 18 m wysokości do sklepienia wewnątrz kościoła, ponad 42 m do kalenicy dachu.
Od strony zachodniej kościół jest połączony z masywną czworoboczną wieżą. Potężną płaszczyznę dachu łagodzi, usytuowana pośrodku, barokowa wieżyczka z sygnaturką. Wschodni szczyt kościoła zdobią liczne sterczyny (wieżyczki) i lizeny (wystające z muru pasy o trójkątnym przekroju), a wieńczy go metalowy krzyż. Ogromne wnętrze podzielone jest na trzy nawy, dzięki rzędom filarów połączonych siedmioma przęsłami po lewej i po prawej stronie nawy głównej. Nawy zwieńcza sklepienie gwiaździste. W jednym z okien zachował się przedwojenny fragment witraża ze św. Cecylią. Wyjątkową urodę wnętrza bazyliki tworzy szczególne połączenie gotyckich murów z barokowym wystrojem świątyni.
Już pod koniec XIV wieku kościół został wyposażony w przynajmniej cztery ołtarze. Z piętnastu ołtarzy istniejących w dziejach świątyni, do dzisiaj zachowało się pięć oryginalnych, cztery inne to dzieła pseudogotyckie z końca XIX wieku.
Wysiłek przywracania gotyckiej świetności podjęto na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Wielkie zasługi położył wówczas proboszcz dobromiejski, zmarły w 1997 roku ksiądz Emil Rzeszutek. M.in. w obu skrzydłach odsłonięto arkady krużganków, w 1984 roku w nawie głównej kościoła zawieszono odrestaurowany krzyż, w latach 1983-1988 przeprowadzono także remont i rozbudowę organów. Od tego czasu w Dobrym Mieście zaczęto organizować koncerty organowe.
Jan Paweł II podniósł 19 maja 1989 roku kolegiatę dobromiejską do godności Bazyliki Mniejszej. Bazylika stanowi siedzibę parafii pod tym samym wezwaniem.

Kolegiata - Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście - - zdjęcia


Dalej na wschód?

Baszta Bociania w Dobrym Mieście

Baszta Bociania w Dobrym Mieście

Dalej na zachód?

Kalwaria w Głotowie

Kalwaria w Głotowie

Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy