Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bisztynek: kościół farny pw. św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa

Bisztynek: kościół farny pw. św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa

Warmiński Bisztynek to miasteczko owiane podaniami o zdarzeniach niezwykłych, które już wystąpiły, albo nastąpić mają. Znajduje się tu jeden z największych kościołów na Warmii. Usiąść w nim może co drugi mieszkaniec miasteczka.

Z Bisztynkiem wiąże się też cud eucharystyczny. W 1400 roku biskup Henryk Sorbom dokonywał tu poświęcenia nowej świątyni p.w. św. Macieja Apostoła. "Kronika Lidzbarska" opisuje wydarzenie, które miało wówczas nastąpić. Zapis w kronice brzmiał następująco: "(...) kiedy on (biskup), krótko przed swoją śmiercią, poświęcał i zarazem potem odprawiał Mszę świętą, podczas podniesienia na lewej ręce poczuł spływającą krew. Dlatego ołtarz ten nazwany został Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. A przy nim działy się liczne cuda (...)".

Kościół farny pw. św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa: Gotycką świątynię uzupełniono wieżą wybudowaną w XVI w. Kościół rozbudowano w pierwszej połowie XVII w., przebudowano w końcu XVIII wieku. Ołtarz główny w stylu rokokowym. W kościele znajduje się gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z II poł. XIV w. Ozdobą obejścia kościelnego są rzeźby apostołów ustawione na otaczającym kościół murze.

Z biegiem czasu prawda o tym cudzie została przypisana pewnemu kapłanowi, który wątpił w prawdziwość przeistoczenia. Kapłan ów w ten sposób został przekonany o prawdziwej obecności Krwi Pana Jezusa w hostii. Wiadomość tę znajdujemy w urzędowym parafialnym piśmie kościoła bisztyneckiego z 1796 roku, gdzie zamieszczono następujący cytat z Kroniki Lidzbarskiej: "Kapłan odprawiający Mszę świętą w obecności biskupa wątpił, że po przeistoczeniu w hostii znajduje się prawdziwie obecny Chrystus. Nagle ujrzał spadające krople Krwi na korporał. Korporał ten, na który padały krople Krwi Chrystusa został przesłany do Rzymu, skąd już nie powrócił".

Z powodu tego cudu (cudów?) kościół w Bisztynku stał się miejscem licznych pielgrzymek, tak, że w końcu zdecydowano o rozbudowie świątyni. Obecnie Sanktuarium Krwi Pana Jezusa jest jednym z największych kościołów (poza katedrami) w Archidiecezji Warmińskiej. Samych miejsc siedzących jest tu 1200.

Apostołowie czekają na wiernych
Po rozbudowie w latach 1739-48 świątynię ogrodzono, a przed wejściem głównym wykonano dwanaście cokołów, na których umieszczono figury dwunastu Apostołów. Są to kolejno: św. Mateusz, Filip, Jakub 1, Jan, Andrzej, Piotr, Paweł, Bartłomiej, Jakub 2, Tadeusz, Szymon i Tomasz. Patron kościoła, św. Maciej, wybrany Apostołem po zdradzie Judasza, znajduje się wewnątrz świątyni. Jego naturalnej wielkości obraz umieszczono w ołtarzu głównym. Według miejscowej legendy, Apostołowie czekają przed kościołem na wiernych. Zejdą z cokołów i wejdą do świątyni wówczas, gdy w kościele znajdą się wszyscy bez wyjątku parafianie. A ponieważ nadal stoją przed świątynią, stąd wniosek, iż kościół nie skupił jeszcze nigdy wszystkich parafian.

Z prostych rachunków wynika, że w Bisztynku czci się... 13. Apostołów. Nie wdając się w historyczne i teologiczne rozważania pozostawiamy wyjaśnienie tej "zagadki" Czytelnikom.

Pożar zgasł po modlitwach burmistrza
W 1666 r. (trzy szóstki!!!) mieszkańcy Bisztynka ślubowali regularne pielgrzymki do cudownego obrazu Najświętszej Maryi Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, kiedy to na skutek gwałtownych burz i ulewnych deszczów nie byli w stanie rozpocząć żniw.

Obyczaj ten uległ wzmocnieniu w 1714 r. Wtedy to, podczas letniej burzy, uderzenie pioruna spowodowało pożar, który zagrażał całemu miastu. Wówczas "burmistrz Michał Lampert wybiegł na Rynek i modlił się na kolanach ślubując, że jeśli Matka Miłosierdzia ocali miasto, wówczas on zarządzi uroczystą procesję do Świątyni Pokoju ku jej czci. I natychmiast ogień przygasł, mimo silnie wiejącego wiatru".

Pierwszą dziękczynną pielgrzymkę burmistrz prowadził już 20.10. a gwardianowi klasztoru wręczył podpisaną przez siebie relację o tym wydarzeniu. Pielgrzymki mieszkańców Bisztynka do Stoczka Klasztornego odbywają się corocznie, do chwili obecnej.
Andrzej Grabowski

Adres i kontakt do parafii:
Parafia Świętego Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa
ul. Kościelna 24
11-230 Bisztynek
tel. 89 718 80 15
msze święte
NIEDZIELA
9.00 ; 10.30 ; 12.00 ; 18:00
14.00 - DPS i Troszkowo
DNI POWSZEDNIE
7:00 ; 18:00


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB