Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Lidzbark Warmiński: cerkiew prawosławna

Lidzbark Warmiński: cerkiew prawosławna

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Drewniane budynki kojarzą się z granicą warmińsko - mazurskiego z Podlasiem lub suwalszczyzną. Kiedy kończą się murowane domy, a zaczynają drewniane niechybny to znak, że opuściliśmy już nasz region.

Dlatego zawsze mnie zdumiewa stojąca dumnie w środku Lidzbarka Warmińskiego drewniana cerkiew prawosławna. Zdumienie potęguje fakt, że Lidzbark kojarzy mi się nieodmiennie z czerwona cegłą zamku i kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Cerkiew jest... pod tym samym wezwaniem.

Świątynia powstała w latach 1821-1823 a ufundował ją ówczesny król pruski Fryderyk Wilhelm III. Zbudowano ja dla ewangelików. Teraz służy wiernym prawosławnym. Pojawili się oni w okolicach Lidzbark tuż po tym, jak z miasta zniknęli ewangelicy.

W 1947 roku na teren ówczesnego województwa olsztyńskiego w ramach przymusowej Akcji"Wisła" przesiedlono 56 tysięcy Ukraińców, grekokatolików i prawosławnych.

Świątynia jest przystosowana do sprawowania liturgii wschodniej. W środku współczesny ikonostas. Z poprzedniego wyposażenia świątyni nie zachowało się zbyt wiele.
Cerkiew stoi niedaleko lidzbarskiej Wysokiej Bramy.
Igor Hrywna


Adres parafii:
ul. Wysokiej Bramy 4/6
11-100 Lidzbark Warmiński
tel:+48 89 7672664, +48 89 7675078
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB