Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Podkówka (Siginek, Kopytko) w Olsztynie

2011-06-09 10:24:48 (ost. akt: 2011-06-23 21:19:17)
Jezioro Podkówka (Siginek, Kopytko) w Olsztynie

Jezioro Podkówka ma kilka nazw: m.in. Siginek, Kopytko, ale wśród mieszkańców miasta znana jest przede wszystkim jako Podkówka właśnie. To niewielkie jezioro o powierzchni 6 ha, położone w Olsztynie na terenie osiedla Redykajny.

Nazwa jeziora Podkówka pochodzi od charakterystycznego kształtu jeziora, który można zobaczyć z lotu ptaka lub na mapie satelitarnej. Rzeczywiście przypomina on końskie kopyto - stąd też inna popularna nazwa: Kopytko.
Otoczenie jeziora zmieniło sie w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie do poznania. Kiedyś było to śródleśne jeziorko, do którego potrafili trafić tylko nieliczni wybrańcy (w tym niżej podpisany). Kilkanaście lat temu zaczęło powstawać osiedle Redykajny - najpierw tylko po jednej tylko stronie ulicy Kardynała Hozjusza, tam gdzie zbudowano na początku lat 90. XX wieku nowe obiekty Seminarium Hozjanum. Zabudowa mieszkaniowa szybko się rozprzestrzeniała, wkrótce zaczęły wyrastać większe i mniejsze domy także po drugiej stronie ul. Hozjusza.
Dziś niektóre domy stoją zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu jeziora Podkówka. Mimo to o dziwo jezioro zachowało swój pierwotny, półdziki charakter. Zasługa to podmokłych, zarośniętych, trudno dostępnych brzegów. Podkówka na szczęście nie ma szans zostać osiedlowym kąpieliskiem, ale coraz trudniej tu o ciszę i spokój.
Jeżeli zejdziemy nad brzeg jeziora i odwrócimy się plecami do domków i pałacyków przy ulicy Lawendowej, możemy przez chwilę zapomnieć, że jesteśmy w mieście. Po chwili czar pryska - zaczynają hałasować psy, pilnujące tych kosztownych rezydencji.
ab
Zobacz inne jeziora w Olsztynie
Zobacz więcej zdjęć:


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Podkówka

    Jezioro Podkówka

    Niewielkie jezioro o powierzchni 6,0 ha, Jezioro położone w Olsztynie na terenie osiedla Redykajny. Nie posiada żadnych połączeń...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marzena #2231822 | 89.231.*.* 26 kwi 2017 14:08

    A niżej podpisany to niby kto?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)