Jezioro Bartąg w Olsztynie

2011-06-08 11:45:30 (ost. akt: 2012-01-17 12:28:43)
Widok znad jeziora Bartąg na południowo-zachodnie zabudowania osiedla Jaroty w Olsztynie

Widok znad jeziora Bartąg na południowo-zachodnie zabudowania osiedla Jaroty w Olsztynie

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Jezioro Bartąg (nieoficjalne nazwy: Bartąskie, Bartążek) leży tuż poza granicami Olsztyna, ale wkrótce zapewne miasto je wchłonie. Już dziś jest traktowane jako plaża miejska przez mieszkańców osiedla Jaroty.

Jezioro położone w dorzeczu rzeki Łyny należy jeszcze do gminy Stawiguda, jednak zapewne wkrótce przynajmniej częściowo znajdzie się w granicach miasta. Z każdego miejsca na brzegu widać zabudowania pobliskich osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej Jaroty. Nad jezioro można wygodnie dojechać od strony Jarot nowym odcinkiem al. Sikorskiego, potem szosą w kierunku Butryn. Możemy skręcić w pierwszą drogę gruntową, prowadzącą w kierunku tzw. Owczarni. Stąd wyboistą drogą (ale bez zakazu wjazdu) możemy przejechać wzdłuż prawie całego wschodniego wybrzeża aż do wsi Bartążek. Nie polecam tego przejazdu - bardzo głębokie doły i wyboje grożą poważna awarią samochodu. lepiej z szosy skręcić w wygodna choć wąską szosę, prowadzącą do Bartążka i dalej do Bartąga. Auto możemy zaparkować we wsi Bartążek na południowym brzegu, gdzie jest spore kąpielisko z dobrym dojściem do wody.
Brzegi jeziora mają przeważnie łagodne stoki, tylko miejscami strome, długość linii brzegowej wynosi 4400 m. Wokół całego jeziora są ścieżki i drogi, co czyni tę trasę wymarzonym szlakiem spacerów i wycieczek rowerowych.
Do jeziora wpływają nieliczne, małe drobne cieki śródpolne, a wypływa niewielki ciek (w części południowej), regulowany zastawką (odpływ częściowo prowadzony drenami), kierując się do Jeziora Kielarskiego.

Głębokość wynosi maksymalnie 15,2 m, średnio - 6,5 m.
Jakość wody odpowiadała III klasie czystości. Dno jest muliste i piaszczysto-muliste, w płytkich partiach zarośnięte roślinnością zanurzoną, wśród której dominuje rogatek, rdestnice i wywłócznik.
Ze wszystkich stron stosunkowo dobry dostęp. Istnieje kilka drewnianych, pomostów. Największy jest od południowej strony w miejscowości Bartążek.
Nad jeziorem nie ma ośrodków wypoczynkowych, jedynie kilka kwater prywatnych i agroturystyka.
Sprzęt pływający można pożyczyć od okolicznych mieszkańców i w kwaterach agroturystycznych.
Adam Bartnikowski
a.bartnikowski@gazetaolsztynska.pl
Zobacz inne jeziora w Olsztynie

A to jezioro Bartąg zimą

Na mapie oznaczyliśmy wieś Bartążek na południowym brzegu jeziora Bartąg.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. terehila #1160662 | 83.31.*.* 3 sie 2013 17:27

  jak wszystkie jeziora w Olsztynie - zaniedbane i niewykorzystane jak na możliwości regionu. Skoro mienimy się regionem turystycznym włodarze miasta i gminy powinny stworzyć tam cudowne miejsce, bo są ku temu możliwości tylko brak zainteresowania. Generalnie wszystkie jeziora w Olsztynie są zaniedbane i tak jak Bartąskie stanowią tylko dzikie plaże - a szkoda, bo możliwości są przeogromne!!!!!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. omg #305340 | 188.146.*.* 26 cze 2011 18:40

  ale tam zalane jest wszystko wiec plazy nie ma do tej pory ^ ^

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. autor #300774 | 178.235.*.* 19 cze 2011 22:17

  Byłem nad tym jeziorem 8 czerwca. Wcale nie twierdzę, że plaża w Bartążku jest cudowna. Po prostu opisuję jeziora takimi, jakie są.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. NIK #294395 | 83.18.*.* 8 cze 2011 13:52

  CZŁOWIEKU CHYBA DAWNO BYŁES W BARTĄŻU ZABIERZ ZE SOBĄ WODERY TO DOPCHASZ SIĘ DO ''CUDOWNEJ'' PLAŻY PEŁNEJ ŻAB

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy