Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Skanda to nie skandal

2011-06-02 10:59:11 (ost. akt: 2011-06-29 20:38:02)
Jezioro Skanda to nie skandal

Jeszcze nie tak dawno olsztyniacy złośliwie zniekształcali nazwę jeziora Skanda na SKANDAL. Chodziło o zaniedbania w zagospodarowaniu brzegów i czystość wody.

Od wielu lat jezioro nie jest zanieczyszczane, spływają do niego tylko naturalne wody z okolic.
Powierzchnia jeziora Skanda wynosi ok. 55 ha, maksymalna głębokość - 12,5 m. Woda utrzymuje się w III klasie czystości lub nieco powyżej. Dno jest muliste, brzegi bardzo dobrze dostępne.
Wokół całego jeziora prowadzi ścieżka, którą dostać się można nawet na półwysep, czasami mocno podmokły. W południowej części wyspa o powierzchni ok. 3 ha.
Jezioro jest doskonale skomunikowane z centrum Olsztyna. Niedaleko jest pętla autobusowa z przystankami kilku linii. Można też dojechać samochodem bezpośrednio do plaży na brzegu północnym ulicą Plażową (droga przez las, jadąc z Olsztyna skręcamy w lewo tuż za tabliczką z napisem Olsztyn). Druga plaża jest blisko drogi nr 53 w kierunku Szczytna; tuż przy drodze jest tam miejsce na kilka samochodów, kierowcy stają tez na poboczu. Plaża północna uzyskała w tym roku status kąpieliska jako jedna z czterech w Olsztynie.
Tereny wokół Skandy można polecić na wycieczki rowerowe i piesze. Można obejść całe jezioro w ok 1,5 - 2 godziny, ale na wschodnim brzegu napotkamy na drodze pola uprawne i gęste zarośla.
ab
Zobacz inne jeziora w Olsztynie


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Skanda

    Jezioro Skanda

    Rozwinięta linia brzegowa tworząca zatoki i półwyspy. U zachodnich wybrzeży płaska wyspa. Konfiguracja brzegów urozmaicona...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB