Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Trackie w Olsztynie

2011-05-26 16:56:39 (ost. akt: 2013-07-23 12:06:55)
Jezioro Trackie w Olsztynie

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jezioro Trackie (Track) położone jest w północno-wschodniej części Olsztyna. To jedyne w mieście jezioro, które powstało wskutek działalności człowieka.

Jezioro powstało wskutek zalania wodą z ujęć melioracyjnych położonych w dolinie łąk. Wcześniej teren ten także znajdował się pod wodą; istniejące do 1880 roku roku jezioro osuszono celem pozyskania łąk i pastwisk. Wybudowany w latach 20. XX wieku nasyp kolejowy spowodował utrudniony odpływ wód opadowych i napływowych, a wadliwie skonstruowana melioracja dopełniła reszty. Po kilku latach jezioro odnowiło się. Dziś jego powierzchnia wynosi ponad 50 ha, maksymalna głębokość nie przekracza 4 m. Zbiornik jest długi na 1,5 km i szeroki na 0,5 km. Jeszcze niedawno do jeziora wpływały liczne zanieczyszczenia z dawnego PGR-u, sąsiednich zabudowań, użytków rolnych, ogródków działkowych i zakładów przemysłowych przy ul. Lubelskiej. Obecnie takich zagrożeń już nie ma: PGR od dawna nie istnieje, nie ma produkcji zwierzęcej- a tym samym ścieków powstających w trakcie hodowli. Obiekty przy ul. Lubelskiej zostały skanalizowane. Wpłynęło to korzystnie na czystość wody.
Okoliczni mieszkańcy korzystają z kąpieli, do czego zachęcają dobrze dostępne brzegi i szybko nagrzewająca się woda.
Na południowym brzegu (wjazd od ul. Lubelskiej) firma oferująca przejażdżki konne.
ab
Zobacz inne jeziora w Olsztynie

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Trackie

    Jezioro Trackie

    Zbiornik hydrologicznie zamknięty, powstały w wyniku zalania łąk wodą z ujęć melioracyjnych. Jezioro linowo-szczupakowe o...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. KOŃCZYK JAN #1073324 | 83.9.*.* 3 maj 2013 10:26

    Witam serdecznie . Reasumując artykuł o jeziorze Trackim pragnę zauważyć ,z autor jest bardzo nie zorientowany o tym co pisze . Od 20 lat nie ma już PGR a co za tym idzie nie ma produkcji zwierzęcej ,która mogłaby ściekami zanieczyszczać jezioro . Produkcja polowa prowadzona jest systemem ekologicznym , co nie powoduje żadnego zagrożenia dla zbiornika wodnego . Przemysłowa część ulicy Lubelskiej została skanalizowana . Do jeziora mogą wpływać tylko i wyłącznie wody opadowe oraz wody ze studzienek burzowych . Zamulenie i zabagnienie tego zbiornika spowodowane jest tym, że powstał na terenach torfowych i po bagiennych. Ta pana teza o tym zbiorniku mogła mieć prawdę 20 lat temu . Z wyrazami szacunku właściciel folwarku Jan Kończyk

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)