Górska ósemka między Dobrym Miastem i Jezioranami

2018-06-20 12:30:00 (ost. akt: 2018-06-20 12:39:46)
Górska ósemka między Dobrym Miastem i Jezioranami

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Każdy zna Dobre Miasto z Bocianiej Baszty czy kolegiaty. To atrakcje, które przyciągają wielu turystów. Ale jest jeszcze coś, co każdy turysta powinien zobaczyć. To jedyna warmińska serpentyna, która jest niedaleko Dobrego Miasta.

Dla mnie nieodkrytą atrakcją okolic Dobrego Miasta jest „warmińska serpentyna”. Nie wspomina o niej żaden przewodnik, a szkoda, bo to prawdziwa górska serpentyna. No, może serpentynka. Może nie tak kręta jak w Alpach czy choćby naszych Sudetach, ale jak na niziny robi wrażenie. Jadąc nią człowiek przez chwile czuje się jak w prawdziwych górach. Tę serpentynę odkryłem, zbierając materiały do kolejnych artykułów. Przyznam, że zaskoczenie było spore, bo kręta „ósemka” na nizinach to coś wyjątkowego.

A ta jedyna „warmińska serpentyna”, bo tak ją dla siebie nazwałem, znajduje się na drodze z Dobrego Miasta do Jezioran, tuż za Radostowem. Drogowcy ostrzegają przed nią kierowców. Stoją tam znaki, że droga w tym miejscu jest kręta i obowiązuje czterdzieści na godzinę.

I warto dostosować się do tych znaków, bo każda zbyt szybka jazda może skończyć się wypadnięciem z drogi. Wprawdzie na zakrętach są bariery ochronne, ale szkoda auta, szkoda barier. Zresztą po co odbierać sobie tych kilkadziesiąt fantastycznych sekund, które zajmuje pokonanie półtorakilometrowego odcinka drogi. To wielka przyjemność.

Ja nawet specjalnie jeszcze bardziej zwalniam, bo delektuję się tą... przejażdżką. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze, że nie można stwarzać niepotrzebnego zagrożenia. Jednak jazda serpentyną daje dużą frajdę. Myślę że wszystkim.

I jeśli zastanawiamy się, gdzie wybrać się na przykład na niedzielną wycieczkę, to polecam wypad na serpentynę. Tym bardziej że okolice są naprawdę malownicze. I jest na czym oko zawiesić.

Zwłaszcza że z Dobrego Miasta jest rzut beretem do Glotowa, gdzie stoi stary kościół, a na nim są zamontowane zegary słoneczne. Jest tam również Droga Krzyżowa wzorowana na jerozolimskiej. To także trzeba zobaczyć.


Andrzej Mielnicki

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kojot #2548507 | 89.228.*.* 3 sie 2018 06:41

  temta ciekawy ale nazywanie regionu nizinnym to nieporozumienie, bo warmia i mazury to nie jest nizina! nasz region to wzniesienia i pagórki poprzecinane dolinami i stąd wlasnie ta serpentyna, nizina to jest na żuławach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kaktuswoj #2526574 | 212.160.*.* 27 cze 2018 10:18

  Zjazd rzeczywiście wspaniały , szczególnie jadąc od Radostowa pierwszy zakręt w lewo a przed tobą głęboka przepaść i wspaniała panorama w stronę Jezioran ( na pierwszym planie Studnica , moja rodzinna miejscowość )

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. cde #2524013 | 95.160.*.* 22 cze 2018 20:53

   A pamiętacie Rajd 1001 Jezior (obecnie Kormoran) ? Tam była próba górska.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. I na rowerze wspaniale #2523822 | 85.128.*.* 22 cze 2018 13:00

   No i ten zjazd jest wspaniałą nagrodą po jeździe dziurawym asfaltem od strony Dobrego Miasta

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. stan #2523415 | 176.221.*.* 21 cze 2018 20:12

    Zgadzam się serpentyna jest super

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Polecamy