Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Macewy w Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie

2017-10-21 10:14:46 (ost. akt: 2017-10-21 10:28:51)
Macewy w Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie

W otwartym przy Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie lapidarium można obejrzeć macewy czyli żydowskie nagrobki. Przekazało je muzeum w Stębarku. Zabiegali o to miejscowi społecznicy.

Kierkut, cmentarz żydowski przy ul. Warmińskiej, został założony w Barczewie w 1862 roku. Po wojnie zachowało się jeszcze ponad 100 macew (nagrobków). Cmentarz zlikwidowano w 1976 roku. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przekazano wtedy 21 macew. Trafiły na posesję filii MWiM w dawnym kościele ewangelickim w Barczewie. Kilka innych macew posłużyło do wzmocnienia skarpy w parku nad Łyną w Olsztynie.

Pod koniec 1995 roku w miejscu, gdzie istniał kirkut, miasto ustawiło pamiątkowy obelisk. Po remoncie kościoła ewangelickiego macewy z Barczewa trafiły do filii muzeum w Stębarku (gm. Grunwald).

— Od dawna zabiegaliśmy, aby macewy powróciły, bo to część historii Barczewa — mówi Wojciech Zenderowski, barczewski historyk, społecznik i publicysta. Teraz to się stało. Macewy wróciły dzięki zaangażowaniu Krystyny Szter, prezeski SSK "Pojezierze", które w dawnej synagodze prowadzi w Barczewie Galerię Sztuki Synagoga. Zabiegi stowarzyszenia wsparli olsztyńscy muzealnicy i dyrektor muzeum w Stębarku Szymon Drej.

Po przywiezieniu nagrobków kilka tygodni temu zostały złożone na posesji synagogi. Postanowiono utworzyć z nich lapidarium. Wcześniej trzeba było jednak macewy oczyścić, w co po raz kolejny zaangażowali się lokalni społecznicy. Napisy na nagrobkach zostały w części przetłumaczone. Znalazło się tu również miejsce na tablicę ilustrującą historię barczewskich Żydów, z których wielu pełniło przed wojną ważne funkcje w mieście.

Uroczystość otwarcie lapidarium z macewami odbyła się 30 września 2017 roku, w dzień Jom Kippur, Dzień Pojednania, jedno z najważniejszych świąt żydowskich.
— Lapidarium wzbogaciło zasób pamiątek po Żydach, które zgromadziliśmy w galerii — mówi Krystyna Szter. — To również nowa atrakcja dla turystów, którzy zwiedzają nasze miasto.
wu-ka

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lola #2365127 | 91.53.*.* 1 lis 2017 18:41

    Nie dziwnie i glupio !!!! - nareszcie sà tam, gdzie ich miejsce - dla tej pani co sie o to starala nalezy sie medal " sprawiedliwy wsrod narodow " - Brawo !!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ola #2356970 | 94.254.*.* 23 paź 2017 11:58

    dziwnie i głupio to wygląda.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz