Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Malownicze ruiny w Osetniku

2017-09-15 10:19:00 (ost. akt: 2017-09-15 10:20:27)
Malownicze ruiny w Osetniku

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Turystyka funeralna. Mało kto wie, że istnieje taka gałąź turystyki, która polega po prostu na zwiedzaniu cmentarzy. W tym sensie ja jestem bardzo aktywnym turystą, bo lubię odwiedzać stare cmentarze.

Osetnik to malownicza wieś zagubiona między Młynarami i Ornetę. Wieś stara, bo powstała w 1289 roku z nadania biskupa Henryka Fleminga. W XV wieku zbudowano tam kościół. Kilkakrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany przetrwał do stycznia 1945 roku, kiedy to Niemcy wysadzili wieżę, by uniemożliwić Rosjanom prowadzenie obserwacji.

Z czasem zawalił się dach kościoła. Część wyposażenia ulegała zniszczeniu, część rozkradziono. To co pozostało przeniesiono do sąsiedniego Chwalęcina ( przy okazji polecam gorąco odwiedziny).

W 2005 roku do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trafiły dwie XVIII - wieczne rzeźby z kościoła w Osetniku. To zasługa pracownika Muzeum Andrzeja Rzempołucha, który przeglądając katalog jednego z warszawskich domów aukcyjnych rozpoznał je jako rzeźby należące do kościoła w Osetniku.

Od czasu do czasu w ruinach odprawiane są nabożeństwa, a rolę ołtarza spełnia zachowany do dnia dzisiejszego wiszący na ścianie krucyfiks.

Na przykościelnym cmentarzu zachowało się kilka starych nagrobków.

Igor Hrywna
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB