Jeziorany. Raz na ludowo

2017-06-12 11:59:01 (ost. akt: 2017-06-12 11:52:21)
Węgojska Strużka - laureat ubiegłorocznego przeglądu

Węgojska Strużka - laureat ubiegłorocznego przeglądu

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych to sztandarowa impreza gminy Jeziorany. W tym roku odbędzie się po raz trzydziesty. Impreza otrzymała dofinansowanie ze starostwa powiatowego.

- Zapraszamy do amfiteatru w Jezioranach w dniach 25-26 czerwca -mówi Angelika Stawisińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jezioranach.
Jednym z pomysłodawców przeglądu w Jezioranach był redaktor Włodzimierz Jarmołowicz, 97-letni nestor olsztyńskich dziennikarzy radiowych, niestrudzony popularyzator muzyki ludowej, założyciel i kierownik olsztyńskich chórów, długoletni członek jury jeziorańskiego przeglądu.
Przeglądowi, którego głównym, celem jest propagowanie folkloru Warmii i Mazur, towarzyszą festyny, jarmarki, wystawy. Impreza zaczyna się od uroczystego korowodu zespołów przez miasto w kierunku amfiteatru. W amfiteatrze zawsze zasiada komplet widzów.
W roku ubiegłym jury pod przewodnictwem Jana Połowianiuka po wysłuchaniu 30 kapel ludowych i zespołów śpiewaczych postanowiło przyznać Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Puchar Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Węgojskiej Strużce z Węgoja w gminie Biskupiec. Zespół powstał w marcu 2005 roku dzięki inicjatywie nauczycielki Teresy Kacperskiej. Stroje ludowe uszyła Danuta Prokopczuk z Bęsi, ona też wprowadziła do repertuaru zespołu warmińskie piosenki. Węgojska Strużka wydała niedawno własną płytę.
wu-ka
Fot. Węgojska Strużka

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Luterskie

    Jezioro Luterskie

    Zbiornik morenowy, jeden z większych Pojezierza. Jezioro sielawowe, słabo zarośnięte i bardzo nierównomierne. Roślinność...

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AS #2264710 | 83.9.*.* 12 cze 2017 19:55

    czy pani dyrektor podała dobrą datę?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy