W Olsztynie będzie druga na świecie siedziba Cittaslow International

2017-05-19 10:57:54 (ost. akt: 2017-05-19 10:57:12)
W maju 2013 roku w Olsztynku odbył się ŚŻwiatowy Festiwal Cittaslow

W maju 2013 roku w Olsztynku odbył się ŚŻwiatowy Festiwal Cittaslow

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Podczas najbliższego posiedzenia zarządu międzynarodowej sieci Cittaslow International, planowanego na 22 lipca we Włoszech, podjęta zostanie decyzja o powołaniu w województwie warmińsko-mazurskim oddziału Cittaslow International.

Do jego zadań należeć będzie m.in. część prac związanych z przygotowywaniem i prowadzeniem projektów światowego stowarzyszenia oraz lobbing na rzecz nowej polityki europejskiej po 2020 roku w instytucjach brukselskich.
Obecnie jedyną siedzibą Cittaslow International, które zrzesza 232 miasta z 30 krajów świata, jest włoskie miasteczko Orvieto w Umbrii, regionie partnerskim Warmii i Mazur. Mając na uwadze liczebność polskiej sieci (26 miast członkowskich oraz 3 miasta pretendujące, co stanowi drugą pod względem liczebności sieć na świecie) oraz dokonania miast i potencjał, jaki drzemie we wspólnie podejmowanych inicjatywach, władze międzynarodowe podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego oddziału stowarzyszenia w Polsce. Jego siedzibą będzie Olsztyn.

Decyzja ta otwiera możliwości sięgania, w imieniu władz międzynarodowych, po środki zewnętrzne oraz realizowania działań obejmujących swoim zasięgiem całą światową sieć Cittaslow.

Wstępną uchwałę w tej sprawie podjęto podczas ostatniego zgromadzenia ogólnego miast sieci Cittaslow. Na tym spotkaniu omówiono też zmiany statutowe oraz propozycje nowych projektów, m.in. Cittaslow market, dotyczącego promocji lokalnych produktów samorządów sieci Cittaslow. Rozstrzygnięte zostały także konkursy. W konkursie „Chiocciola Orange” na najlepsze praktyki sieci wygrały dwa projekty z Warmii i Mazur: odnowa kościoła poewangelickiego w Barczewie i adaptacja tego budynku na potrzeby Skarbca Kultury Europejskiej (kategoria infrastruktura) oraz Tydzień Cittaslow w Jezioranach (w kategorii edukacja).

Organizatorzy Zgromadzenia przygotowali program wizyt studyjnych, m.in. w lokalnej szkole rolniczej, której program nastawiony jest na kształcenie praktyczne i pracę uczniów. W miejscowości Goolwa zaprezentowano działalność lokalnych stowarzyszeń, które zajmują się ochroną i odbudową naturalnego środowiska terenów nabrzeżnych oraz zarządzają lokalną, turystyczną linią kolejową.

Cittaslow Polska:
Ruch Cittaslow (wolne miasto) narodził się we Włoszech. Należą do niego miejscowości o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 50 tys. To pewna filozofia życia. Kultowi pędu cywilizacyjnego przeciwstawia się życie zgodne z naturą, promuje turystykę, ekologię, tradycyjną gastronomię, rzemiosło. W polskiej sieci jest 26 miast, w tym 20 z regionu Warmii i Mazur, Są to: Reszel, Biskupiec, Bisztynek, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto, Lubawskie, Lubawa, Olsztynek, Ryn, Barczewo, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Nidzica, Pasym, Bartoszyce, Działdowo, Lidzbark, Orneta, Jeziorany, Sępopol, oraz Murowana Goślina (woj. wielkopolskie), Rejowiec Fabryczny (lubelskie), Nowy Dwór Gdański (pomorskie), Kalety (Śląskie), Głubczyce (opolskie), Prudnik (opolskie).

Materiał pozyskaliśmy dzięki współpracy ze stroną http://warmia.mazury.pl

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy