Dębowiec: kościół z XV wieku p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

2017-04-24 12:02:35(ost. akt: 2017-05-03 12:14:49)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Nasza fotoreporterka Mariola Adela Karpowicz odwiedza z aparatem fotograficznym zabytkowe kościoły Warmii Północnej i Południowej. Dzisiaj XV-wieczny kościół w Dębowcu.
Pierwsze wzmianki o kaplicy w Dębowcu (niem. Eichholz) pochodzą z roku 1412, gdy wieś należała do Krzyżaków. Zachowane dokumenty podają, że w tym miejscu rozpoczęto budowę kościoła, którą zakończono 1480 roku. Z tego okresu pochodzi wschodnia i południowa ściana prezbiterium. Dalsza rozbudowa przypada na wiek XV i XVI, wtedy powstaje nawa główna. W II połowie XVI wieku świątynię przedłużono ku zachodowi dobudowując węższą nawę. W roku 1741 dobudowano jeszcze od północy nawę boczną, a w dalszych latach wieżę oraz zakrystię.



Jest to kościół orientowany, typu salowego, murowany z cegły oraz kamienia polnego, całkowicie otynkowany.
Wzniesiono go na planie wydłużonego prostokąta



z dostawioną od zachodu wieżą w dolnej części murowaną i otynkowaną, natomiast w górnej o pionowych ścianach, oszalowanych deskami i przykrytą dachem namiotowym z dachówką, na którym stoi krzyż. Na wieży znajduje się dzwon odlany w roku 1834 w Królewcu w ludwisarni Wilhelminy Copinus.





Po stronie wschodniej widoczna jest zakrystia z niewielkim oknem. Część wschodnia mało ozdobna, rozdzielona jedynie cienkimi gzymsami, z blendami zamkniętymi ostrołukiem oraz łukami odcinkowymi.


Naroża oraz południowa ściana świątyni wsparta została wydatnymi, otynkowanymi skarpami, które przykrywa daszek pulpitowy.



Okna rozmieszczone są symetrycznie, płytko osadzone, zamknięte łukiem odcinkowym i wypełnione pięknymi witrażami.



Wnętrze świątyni przykryte jest sufitem wykonanym w roku 1954.
Ołtarz późnobarokowy, dwukondygnacyjny z pięknymi uszakami pochodzi z lat 1702 - 1703.



W górnej jego części zachowana jest płaskorzeźba Adoracji Baranka.



Ambona, połączona z konfesjonałem, z przepięknymi spiralnie skręconymi kolumienkami, pochodzi z początku XVIII wieku i ozdobiona jest figurami świętych oraz płaskorzeźbami.






Kościół wskutek wielokrotnych przebudów zatracił swój gotycki charakter, dziś jest budowlą bezstylową, ale nieregularna bryła niewątpliwie przyciąga uwagę, a sam kościół wykazuje się dużą malowniczością, dzięki zachowanej, drewnianej wieży.




Warto nadmienić, że świątynia była od czasów reformacji, aż po rok 1945, w rękach ewangelików. Dzisiaj opiekują się nią katolicy, którzy przejęli kościół po II wojnie światowej.

Mariola Adela Karpowicz


* Tadeusz Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii" Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1978
* Praca zbiorowa, Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, tom 1, Święta Warmia, Kuria Metropolitarna Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 1999
* Piotr Skurzyński, Warmia i polskie Dolne Prusy, Wydawnictwo Region. Gdynia

Źródła:




Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lecner #2230253 | 94.254.*.* 24 kwi 2017 19:50

    Nie w rękach ewangelistów,tylko ewangelików!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)