Pałac w Łężanach ponownie planem filmowym

2017-03-02 10:59:00 (ost. akt: 2017-03-15 14:20:34)
Pałac w Łężanach ponownie planem filmowym

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Zabytkowy neobarokowy pałac w Łężanach, należący do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stanie się ponownie planem filmowym. Filip Bajon rozpoczyna tu zdjęcia do 2 części „Kamerdynera”.

W Łężanach 3 marca (piątek) pojawiła się ekipa techniczna, aby przygotować plan zdjęciowy do drugiej części filmu „Kamerdyner”. Zdjęcia rozpoczną się 19 marca i potrwają do 21 marca. Wśród aktorów pojawi się w Łężanach m.in. Borys Szyc. Filip Bajon będzie kręcić m.in. sceny z roku 1919 (bal sylwestrowy), 1944 i 1945 – wejście Rosjan. Ujęcia będą kręcone głównie przed pałacem oraz w pobliskich Widrynach, które na potrzeby filmu grają kaszubską wieś.
Film, którego akcja rozegra się na przestrzeni 45 lat - od 1901 do 1945 roku - opowiada historię pruskiego rodu von Krauss z okolic Pucka. Głównym wątkiem jest miłość pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem - tytułowym kamerdynerem, a niemiecką arystokratką Maritą von Zellow. Widz zobaczy czasy zaborów, I wojnę światową, międzywojnie, II wojnę światową i wejście Rosjan na Kaszuby. Łężański pałac gra siedzibę rodu von Krauss.
Pałac w Łężanach nad Jeziorem Legińskim, zbudowany na początku XX wieku w stylu neobarokowym należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych tego typu zabytków na Warmii i Mazurach. Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego starają się o pozyskanie finansów z unijnego programu dotyczącego rewitalizacji obiektów wiejskich, aby pałac w Łężanach przywrócić do dawnej świetności.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Pałac w Łężanach

  Pałac w Łężanach

  Neobarokowy pałac otoczony rozległym parkiem został wybudowany przez ówczesnego właściciela majątku,...

 • Legińskie

  Jezioro Legińskie

  Jezioro położone około 8 km na południe od Reszla. Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, twardym dnie, miejscami (zachodnia...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. To on sie jeszcze kupy trzyma ??? #2205054 | 37.8.*.* 19 mar 2017 23:15

  To był cudowny pałac ale tam już woda w piwnicach dawno stała bo ....PO..PO ..POpękaly rury .......

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy