Frombork. Archeolodzy otworzyli kryptę biskupa Szembeka

2017-02-13 08:49:38 (ost. akt: 2017-02-10 12:12:06)
Prace przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Grupy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Prace przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Grupy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny

Sześć trumien z dobrze zachowanymi szczątkami duchownych, w tym biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, znaleźli w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku archeolodzy, którzy prowadzili tam badania sondażowe.

Jak pisaliśmy niedawno prace przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Grupy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy odkryli kryptę, aby sprawdzić sposób pochówku duchownych, stan zachowania ich szczątków oraz zweryfikować to, co o krypcie mówiły źródła pisane. Otwarcie krypty i jej inwentaryzacja była kontynuacją wcześniejszych prac konserwatorskich kaplicy.
Prof. Grupa poinformowała, że w krypcie znaleziono 6 trumien, w których pochowano 5 biskupów warmińskich i jednego kanonika. Szczątki duchownych są dobrze zachowane, ponieważ uległy mumifikacji.
— Mimo upływającego czasu szczątki są bardzo dobrze zachowane, elementy wyposażenia trumien i szaty duchownych również — potwierdza prof. Grupa.
Dwie trumny były naruszone, prawdopodobnie przez intruzów poszukujących biżuterii. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie do tego doszło i kto to zrobił.
— Prawdopodobnie dokonali tego poszukiwacze cennych przedmiotów. Dość powszechnie ludzie wierzą, że dostojnikom kościelnym do trumien wkładano m.in. pastorały czy kielichy, których używali podczas liturgii. Tymczasem były to tylko ich imitacje wykonane z drewna. O tym, że trumny były otwierane świadczy fakt, że na klepisku krypty znaleźliśmy kilka szat liturgicznych pochowanych tam osób — tłumaczy profesor Grupa.

Na posadzce krypty archeolodzy zabezpieczyli m.in. mitrę, która najprawdopodobniej należałą do ks. bp Szembeka, fragment ornatu i całunu, a także poduszkę wypełnioną ziołami. Naukowcy zabrali te przedmioty do laboratorium, aby wykonać dalsze badania.
Według informacji podanych przez proboszcza fromborskiej katedry ks. dr. Jacka Wojtkowskiego każdy z duchownych miał drewniane pastorały. Ciekawostką jest to, że pastorał ks. bp Szembeka został wykonany na wzór tego, którego używał w czasie swojego pontyfikatu na Warmii, z charakterystyczną krzywułą z postacią św. Krzysztofa.
Archeolodzy potwierdzili, że w krypcie w kaplicy Zbawiciela spoczęli biskupi: Krzysztof Andrzej Jan Szembek- fundator kaplicy, Andrzej Stanisław von Hatten, Józef Ambroży Geritz, Andrzej Thiel oraz Augustyn Bludau. Pochowano tam też kanonika warmińskiego Aleksa Ossolińskiego. W krypcie nie znaleziono radzieckiego lejtnanta, który miał być tam rzekomo pochowany w 1945 r.

Kaplica p.w. Zbawiciela oraz św. Teodora i innych świętych zwana jest też, od nazwiska pochowanego tam fundatora, kaplicą Szembeka. Wzniesiona na planie kwadratu, zakryta kopułą, na wzór i podobieństwo renesansowej grobowej kaplicy Zygmuntowskiej w Krakowie Początek jej budowy nastąpił w 1732 roku, a zakończenie wraz z pełnym wyposażeniem wnętrza miało miejsce, już po śmierci fundatora, w 1742 roku. Kaplica jest wyjątkową budowlą ze względu na ołtarz z licznymi relikwiarzami oraz polichromie Macieja Jana Meyera.

Irena Żmuda
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maggia #2252194 | 178.37.*.* 24 maj 2017 23:15

    Szembek - wyrzucić to truchło podobnie jak resztę Szembeków, jezuickich wychowanków, jednych z największych zdrajców Polski. Choć określenie zdrajcy dla Szembeków jest wyjątkowo łagodne. Brali kasę od wszystkich, Sasów, Szwedów, Prusaków, Rosji czy Francji, dbali o interesy papiestwa i każdego kto zapłacił ale nigdy nie dbali o Polskę. Choć po prawdzie akurat ten Krzysztof Antoni Jan był z grona Szembeków najmniej "zasłużony"

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy