Świątki: Kościół pw. św. św. Kosmy i Damiana

2017-02-06 12:26:45 (ost. akt: 2017-02-06 12:28:23)
Świątki: Kościół pw. św. św. Kosmy i Damiana

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Nasza fotoreporterka Mariola Adela Karpowicz odwiedza z aparatem fotograficznym zabytkowe kościoły Warmii Północnej i Południowej. Dzisiaj XIX-wieczny kościół w Świątkach.

Świątki (niem. Heiligenthal)- wieś założona przez wójta warmińskiego Henryka von Lutra między rokiem 1333 a 1343 . Akt lokacyjny został potwierdzony przez biskupa warmińskiego Jana Stryprocka dopiero w 1365 roku, ale wcześniej, bo w 1347 roku wieś określana była jako parafialna.
Dawny kościółek gotycki z XIV wieku konsekrował u schyłku tegoż stulecia biskup Henryk Sorbom pod wezwaniem św. św. Kosmy i Damiana. Niestety w XIX wieku rozebrano go i postawiono obecny, który wzniesiony został w latach 1855 - 1856 i konsekrowany w roku 1871.
Jest to jednolita budowla orientowana, w stylu neogotyckim, jednonawowa z wydzieloną wieloboczną apsydą prezbiterialną. Zbudowana z cegły, z dwuspadowym dachem krytym ceramiczną dachówką. W części wschodniej nawy widoczna jest ceglana wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona metalowym krzyżem i chorągiewką. Na zewnętrznej ścianie apsydy prezbiterialnej ponad oknami umieszczono ozdobne okrągłe blendy. Korpus budowli o ostrołukowych oknach opinają skarpy i wieńczą arkadowe fryzy na całej jego długości. Od zachodu, do nawy dołączona jest dwukondygnacyjna część kościoła nawiązująca do romańskich "masywów wschodnich" i przechodząca w wieżę. Sama wieża jest przy niej dość mizerna, w dolnej kondygnacji kwadratowa z narożnymi sterczynami, a w górnej ośmioboczna, nakryta smukłą iglicą zakończona chorągiewką i metalowym krzyżem.
Kościół otacza kamienny mur z ceglanymi bramkami z 1864 roku.
Wnętrza nie obejrzałam, bo świątynia była zamknięta, a szkoda, bo wiadomo mi jest, że podobnie jak w Kwiecewie są tam ciekawe zbiory sztuki złotniczej oraz najcenniejszy zabytek - dzwon z 1498 roku z gotycką minuskułą oraz gmerkiem (znakiem osobistym) ludwisarza.
Mariola Adela Karpowicz

Źródło: Tadeusz Chrzanowski "Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii"


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Kościół w Różynce

    Kościół w Różynce

    Kościół w Różynce zbudowano w 1604 roku. Wieża z XVIII wieku. Malowidła i wyposażenie kościoła głównie...

  • Kościół z XIV wieku w Nowym Kawkowie

    Kościół z XIV wieku w Nowym...

    Kościół wyświecony w 1380 roku. Z tamtego czasu zachowały się fragmenty podmurowania z łamanych kamieni...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy