Zobacz zabytki Warmii i Mazur w wirtualnych zbiorach

2017-01-30 13:11:29 (ost. akt: 2017-01-30 13:13:22)
Widok na olsztyński zamek od strony dziedzińca

Widok na olsztyński zamek od strony dziedzińca

Autor zdjęcia: http://portal.warmia.mazury.pl

Dzięki internetowi możemy oglądać zbiory muzealne Warmii i Mazur, nie ruszając się z domu. Taką możliwość oferują m.in. Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu to pierwszy ośrodek w województwie, zajmujący się cyfrowym utrwalaniem zabytków architektury i zbiorów muzealnych w technice 3D. Systematycznie powiększa zasób zdigitalizowanych obiektów. Obecnie w swoim serwisie udostępnia ich ponad 400.
Są wśród nich m.in. zabytkowe kapliczki (ponad 130) i większe budowle (głównie z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku), eksponaty muzealne (ponad 100, z muzeum w Olsztynku oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku). Ofertę uzupełniają prezentacje artystycznych form przestrzennych, wirtualne spacery i panoramy.

Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur powstało w ramach projektu digitalizacji części zbiorów MWiM. W serwisie znalazły się m.in.: przedmioty codziennego użytku, numizmaty, militaria, dokumenty, fotografie. Uwagę zwracają np. kolekcje kafli warmińskich, ceramiki z Kadyn, skrzyń i skarbców, narzędzi astronomicznych i mierniczych, broni. Są tu również archiwalne roczniki „Gazety Olsztyńskiej” (z lat 1920-1934).

Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur umożliwia również prezentację swoich zbiorów pasjonatom i kolekcjonerom. Szczególnie bogate są kolekcje poświęcone militariom z okresu I wojny światowej i znaleziskom archeologicznym przekazanym olsztyńskiej placówce.

Materiał pozyskano dzięki współpracy ze stroną http://portal.warmia.mazury.pl


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Muzeum Żuławskie

    Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz. 11-16. Wszystko, co związane z tym niezwykłym regionem Żuław,...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy