Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Prosity: Kościół z XIV w. p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2016-11-30 11:45:21 (ost. akt: 2016-11-30 12:00:37)
Prosity: Kościół z XIV w. p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Nasza fotoreporterka Mariola Adela Karpowicz odwiedza z aparatem fotograficznym zabytkowe kościoły Warmii Północnej i Południowej. Dzisiaj XIV-wieczny kościół w Prositach.

Prosity (niem. Prositten) - wieś założona 31 października 1354 roku przez biskupa warmińskiego Hermana z Pragi. W tym samym czasie wybudowano też kościół. W okresie wojen polsko - krzyżackich w XV wieku wieś całkowicie zniszczono, a sam kościół prawdopodobnie został zburzony w czasie wojny trzynastoletniej (1454-1466). Ponownej lokacji wsi dokonał aktem z 2 marca 1529 roku biskup Maurycy Ferber. Na fundamentach zniszczonego, średniowiecznego kościoła wybudowano nowy, w 1585 roku, który konsekrował biskup Szymon Rudnicki 26 października 1608 roku ku czci Wniebowzięcia i Oczyszczenia Maryi. Odnowienie lokacji wsi nastąpiło jeszcze w roku 1623 na prośbę sołtysa Andrzeja Preugla. Obecny kościół zbudowano w latach 1840 - 1842, a konsekracji dokonał biskup Józef Geritz 17 sierpnia 1845 roku, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jest to świątynia neogotycka, orientowana, murowana z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce, typu salowego z zakrystią od północy i wieżą od zachodu.
Wieża kwadratowa, dzielona na cztery kondygnacje fryzem z ułożonych narożami cegieł (zdobią one również ściany korpusu) i gzymsami. W drugiej kondygnacji niewielkie ceglane wnęki zakończone ostrołukiem, powyżej okna z tym samym wykończeniem.
Nad najwyższą kondygnacją ozdobny fryz arkadowy. Od zachodu portal wejściowy, mało ozdobny z ostrołukowym "tympanonem" powyżej. Wieżę wieńczy dach namiotowy z chorągiewką na której widnieje data 1843.

Zakrystia dość interesująca, wsparta po bokach przyporami i obmurowana kamieniem ciosanym i cegłą. W części centralnej maleńkie, nie pozbawione uroku okno, całość przecięta fryzem ceglanym.
Część wschodnia kościoła z niewielkimi oknami i wnękami rozmieszczonymi symetrycznie na płaskiej ścianie, przeciętej jedynie frycem ceglanym. U szczytu widoczny krzyż.
Korpus świątyni również mało ozdobny, nie licząc fryzu z ułożonych narożami cegieł przecinających go w połowie, ozdobnego gzymsu pod dachem oraz rzadko rozmieszczonych, wąskich neogotyckich okien.
Kościół otacza kamienny mur z dwiema kutymi z żelaza bramami oraz stary cmentarz z zabytkowymi nagrobkami pochodzącymi z XIX i początku XX wieku.
Świątynia znajduje się przy drodze wiodącej z Franknowa do Bisztynka.
Mariola Adela Karpowicz
Źródło:
Przewodnik po zabytkowych kościołach Południowej Warmii. Olsztyn, Warmińskie Wydawnictwo DiecezjalneCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB