Opin: kościół parafialny p.w. Znalezienia Krzyża Świętego

2016-11-10 10:19:20(ost. akt: 2016-11-08 13:23:36)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Nasza fotoreporterka Mariola Adela Karpowicz odwiedza z aparatem fotograficznym zabytkowe kościoły Warmii Północnej i Południowej. Dzisiaj XIV-wieczny kościół w Opinie.
Opin (niem. Open) wieś lokowana w roku 1333 przez wójta warmińskiego Henryka Lutra. Przywilej lokacyjny zatwierdził w roku 1345 biskup Herman z Pragi. W dokumencie tym zapisano, że istniała tu kaplica, w której proboszcz z Ornety odprawiał nabożeństwa. Pod koniec wieku XIV zbudowano kościół, a konsekracji 20 października 1400 roku dokonał biskup Henryk Sorbom. Czterysta lat później świątynia spłonęła, ale w ciągu dwóch lat została odbudowana. W 1830 roku zbudowano wieżę, a w ciągu kilkunastu lat XIX wieku dokonano dalszych przebudowań oraz odnowień, zatracając przy tym gotycki charakter budowli na rzecz form neogotyckich.
Jest to budowla orientowana, typu salowego, murowana z cegły w układzie gotyckim, na podmurówce z kamienia polnego, dawniej otynkowana, obecnie z niego odarta.
Od zachodu znajduje się wieża, obniżona w roku 1950, z łamanym dachem namiotowym, który wieńczy krzyż (dawniej chorągiewka z datą 1644, będąca pamiątką po spalonej drewnianej wieży w roku 1800).
Od strony północnej i południowej wiszą nieczynne zegary. Ze wszystkich stron posiada ona ostrołukowe okna oraz ceglane wnęki. W jednej z nich, otynkowanej, wisi krucyfiks. W 1/3 jej wysokości widnieje też ozdobny fryz arkadowy, pod okapem o charakterze geometrycznym. Od strony zachodniej uskokowy portal ostrołukowy z drewnianymi, wysokimi drzwiami.
Od południa znajduje się kaplica chrzcielna z niewielkimi kwadratowymi oknami oraz dachem pulpitowym.
Od północy otynkowana zakrystia z półokrągłą blendą, w której jest ślad po wiszącym tu kiedyś krucyfiksie.
Na wschodniej prostej ścianie, oprócz wnęk zakończonych ostrołukiem i maleńkiego okna, na środku widoczna wnęka zakończona półkoliście, w której stoi rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
W korpusie kościoła umieszczono naprzemiennie okna i blendy oraz ozdobny, profilowany gzyms.
Kościół posadowiony jest na starym cmentarzu, natknąć się więc można na pojedyncze nagrobki.
Świątyni należy szukać przy bocznej drodze na wschód od Ornety.