Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bisztynek: w podziemiach starego browaru (mleczarni)

2016-05-11 15:49:06 (ost. akt: 2016-05-11 15:50:29)
Jedna z kolumn podpierających strop

Jedna z kolumn podpierających strop

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski/bisztynek24.pl

Przez wiele lat pod warstwą ziemi na targowisku w warmińskim Bisztynku (powiat bartoszycki) kryły się piwnice. Przed wojną stał nad nimi browar, a po II wojnie mleczarnia.

Kilka zachowanych i nie zasypanych pomieszczeń odkryto w czasie trwających w maju 2013 roku prac nad modernizacją targowiska. Zajrzeliśmy tam i porobiliśmy zdjęcia, po czym podziemia zostały... ponownie zasypane..

Gdy w roku 1991 wysadzono w powietrze budynek przedwojennego browaru, a powojennej mleczarni w Bisztynku, wielu mieszkańców twierdziło, że jego piwnice nie zostały zasypane gruzem i piachem.

Potwierdziły tę tezę prace nad modernizacją targowiska. Odkryto kilka pomieszczeń piwnicznych z kolebkowymi, solidnymi stropami. Między pomieszczeniami, mimo ponad 20 lat pozostawania w podziemiu, zachowały się drewniane drzwi prowadzące do korytarza i dalej do zasypanych części piwnic.

Belki stropowe podtrzymywane są przez wciąż solidne, metalowe filary, które zakończone są głowicami. Na podłodze walają się zbutwiałe resztki drewnianych skrzynek. Podobno w czasie rozbiórki budynku były w nich warzywa.

To była ostatnia możliwość "zwiedzenia" tych pomieszczeń i dlatego zdecydowałem się na nielegalną ich penetrację fotograficzną. Uznałem to jednak za stan wyższej konieczności, bo jakże nie pokazać tych podziemi. Niniejszym przedstawiam efekty tej eksploracji, a także znaleziska z wykopów na targowisku jeszcze sprzed odkrycia piwnic oraz zdjęcie z lat 70. XX wieku, przedstawiające cały budynek dawnego browaru.
Andrzej Grabowski

Materiał pozyskaliśmy dzięki współpracy ze stroną bisztynek24.plCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB