Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: W tym muzeum mieszkał Kopernik

Olsztyński zamek

Olsztyński zamek

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie to pewniak na szlaku szkolnych wycieczek. Warto jednak zajść tutaj nawet kiedy już wyrośliście z krótkich spodni. Muzeum mieści się w XIV-wieczny gotyckim zamku. Jego najsławniejszym lokatorem był Mikołaj Kopernik.

Zwiedzanie Muzeum Warmii i Mazur wypada zatem zacząć od zawarcia znajomości z Mikołajem Kopernikiem. Najlepiej nadaje się do tego jego pomnik stojący tuz przed muzeum.

Instrukcja obsługi pomnika jest taka: chwytamy astronoma za nos i wypowiadamy w myślach życzenie. Potem pamiątkowa fotkę i możemy pomaszerować na olsztyński zamek czyli do muzeum.

Na dziedzińcu warto zajrzeć w głąb studni i obejrzeć baby pruskie.

Co warto zobaczyć w muzeum? Ja polecam w pierwszej kolejności unikalną pamiątkę po Koperniku. To własnoręcznie wykonana przez Kopernika doświadczalna tablica astronomiczna z roku 1517. Eksponaty związane z Kopernikiem można zobaczyć na krużganku i sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem Kopernika. Wielki astronom mieszkał tam w latach 1516-1521.

Godne polecenia są m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich.

Latem można też wspiąć się na zamkowa wieżę. Po zwiedzeniu muzeum możemy wrócić na Stare Miasto, albo zajrzeć na tyły zamku. W tym drugim przypadku mijamy zamek po prawej i po 50 metrach dojdziemy do tajemniczej rzeźby. Tam skręcamy w prawo. Idziemu prosto 20 metrów. I patrzymy sobie na białe nacieki na zamkowych murach. To pozostałości po toalecie, z której korzystał miedzy innymi sam Mikołaj Kopernik. UWAGA. Do obserwacji wiosna i jesienią. Latem zakryte przez bluszcz.

Wychodząc warto skręcić w prawo i postać chwilę na mostku. Jeżeli jesteście parą, to warto mieć ze sobą kłódkę. Dlaczego? Odpowiedź tutaj.

Po prawej stronie mostu można znowu natknąć się na Kopernika. Tym razem jest to jego popiersie. Postawiono je w 1916 z przodu zamku. W 1945 roku postawiono z tyłu. Zmieniono tylko niesłuszny niemiecki napis na polski.


Zobacz zdjęcia i opis zamku: kliknij tutaj
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB