Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Grabowo: dawniej wieś, teraz warmińska Puszcza Białowieska

2015-05-11 11:28:01 (ost. akt: 2015-05-15 15:15:55)
Konar jak pazur dinozaura

Konar jak pazur dinozaura

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Niczym w Puszczy Białowieskiej można poczuć się na terenie dawnej wsi Grabowo za Nerwikiem, gmina Purda. Wieś, gdzie przed wojną było kilkanaście gospodarstw, zniknęła z powierzchni ziemi, kiedy w latach 70. wyjechał z niej ostatni Warmiak.

— To byłem ja! — mówi Gerhard Langer, obecnie mieszkaniec Gąsiowowa. — Nad rzeczką w Grabowie mieliśmy młyn i tartak. — Ze wsi zostały tylko zarośnięte ruiny po rozebranych domach i cmentarzyk w lesie. Nawet części metalowe śluzy na rzeczce ukradli złomiarze. Tam, gdzie było kiedyś Grabowo, rośnie las. Niektóre drzewa pod wpływem wiatru upadły. Ich kształty przypominają przedpotopowe zwierzęta. Mają różne pozy, śpią lub "walczą" ze sobą. Omszałe, porośnięte hubami. Pomiędzy nimi tu i ówdzie widać ruiny domów.
Jak tam dotrzeć? Z Olsztyna jedziemy drogą na Klebark Wielki, następnie przez Patryki, Prejłowo i dalej w kierunku Grzegrzółek. Ok. 2 km. za niewielkimi Podlazami na skrzyżowaniu stoi drogowskaz: Nerwik 2,5 km. Do miejsca, gdzie kiedyś była wieś Grabowo, idziemy od Nerwika drogą prowadzącą pod górę, następnie ok. pół kilometra przez las. Warmińską namiastkę Puszczy Białowieskiej możemy obejrzeć za głębokim wąwozem, który prowadzi do tego miejsca.
Władysław KatarzyńskiCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Daniel Stępień #1957737 19 mar 2016 19:08

    Oglądaliście już Zjawę? Ja właśnie obejrzałem na http://twoje-filmy.pl/movie/iQldL2K9UNrw l0HL i zdecydowanie polecam! :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz