Ścieżka turystyczna - Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego

2014-10-27 13:47:53(ost. akt: 2014-10-27 14:24:05)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Orneta

Pod koniec października 2014 roku w lasach Nadleśnictwa Orneta została oficjalnie otwarta ścieżka spacerowa pod nazwą „Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego".
Otwarcia dokonałli: Małgorzata Błyskun, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Piotr Matusik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Orneta, towarzyszyli im m.in. starosta lidzbarski Jan Harchaj, burmistrz Miasta i Gminy Orneta Ireneusz Popiel. W uroczystości uczestniczyli również burmistrzowie, wójtowie oraz radni z powiatów lidzbarskiego i braniewskiego, przedstawiciele: duchowieństwa, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, dyrektorzy i pracownicy szkół orneckich, członkowie grup rekonstrukcyjnych, przedstawiciele mediów oraz pracownicy Nadleśnictwa Orneta.

Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku dla lepszego maskowania oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną. Narzucone Niemcom ograniczenia Traktatu Wersalskiego z 1919 roku oraz porozumienia paryskiego z 1927 roku, ściśle określały strefy, gdzie można było budować nowe fortyfikacje. Na terenie Prus Wschodnich pozostawiono jedynie niewielki trójkątny obszar w środku prowincji. W jego centrum znajdował się Lidzbark Warmiński (ówczesne Heilsberg) i właśnie od niego wzięła nazwę nowa linia umocnień, co miało propagandowo podkreślić przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Pierwsze schrony rzeczywiście wznoszono w jej rejonie. Dla lepszego maskowania prac oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną, linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Do 1937 roku opasano pierścieniem fortyfikacji stolicę Prus Wschodnich – Królewiec. Trójką Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację własnych wojsk.

Po wojnie liczne schrony były wysadzane, a pancerze złomowane. Mimo to wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie, w tym nieliczne z zachowanymi pancerzami. Na terenie nadleśnictwa znajduje się najdłuższy w Polsce fragment tej linii (35 km), składający się z blisko 250 różnego rodzaju budowli, w tym 204 schronów różnego typu. Wiele obiektów położonych jest w trudno dostępnym i rzadko uczęszczanym terenie, ale dzięki opracowaniu Mapy turystycznej fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Orneta dotarcie do nich jest łatwiejsze. Opis mapy zawiera tłumaczenia na język angielski.

Ścieżka została wyposażona w 12 tablic, które umożliwiają indywidualne zwiedzanie. Długość ścieżki to około 1500 metrów, jej zwiedzanie zajmie około 1,5 godziny.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anna #2955855 | 31.60.*.* 3 sie 2020 18:38

    Tak dobrze przygotowanej ścieżki dawno nie widziałam a po Polsce wędrujemy sporo. Moje gratulacje i ogromne podziękowania za włożony trud. Zachęcam wszystkich do spaceru cudownym lasem z dodatkiem wątku historycznego.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. C#12yt #1531505 | 178.183.*.* 3 lis 2014 15:32

    Ku chwale Wehrmachtu zjechali się ci oficjele ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Matematyk #1527536 | 83.9.*.* 30 paź 2014 23:10

    Ja lubię trójkąty. Tylko, że mi na zaliczenie trójkąta potrzeba więcej czasu niż 1.5 godz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz