Tłokowo: kościół świętego Rocha

2014-08-19 13:12:05 (ost. akt: 2014-08-19 13:30:58)
Jedna z dwóch mszy w ciągu roku odbywa się 15 sierpnia - w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jedna z dwóch mszy w ciągu roku odbywa się 15 sierpnia - w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kościół stojący wśród pól i lasów między Tłokowem a Kramarzewem zadziwia przede wszystkim swoją lokalizacją. Nie stoi we wsi, a w dość odludnym terenie. Do jego wnętrza można zajrzeć jedynie dwa razy w roku. To sanktuarium warmińskie św. Rocha.

Wcześniej sanktuarium poświęcone było Najświętszemu Sakramentowi, bo od puszki z komunikantami zaczyna się jego historia.

Legenda mówi, że w 1652 roku w pobliskim lesie ktoś znalazł puszkę z Najświętszym Sakramentem. Nie wiadomo, jak puszka (naczynie liturgiczne z którego rozdawana jest komunia) znalazła się w lesie. Uznano prawdopodobnie, że w sposób cudowny i najpewniej dlatego wybudowano tu kaplicę. W 1665 roku kaplicę rozbudowano. Świątynia była najpierw poświęcona Najświętszemu Sakramentowi, ale po epidemii dżumy panującej na Warmii w latach 1708 – 1711 poświęcono ją świętemu Rochowi, czyli patronowi aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy i więźniów. Na ziemiach polskich św. Roch znany był jako jako patron chroniący od zarazy.

Kościół w lesie


Kościół został konsekrowany 20 września 1790 roku przez biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. W XIX wieku został znacznie rozbudowany i stał się miejscem licznych pielgrzymek, nazywanym z niemiecka Waldkirche (leśny kościół, kościół w lesie).
To budowla murowana, orientowana, salowa. W zakrystii zastosowano sklepienie krzyżowe. Dach dwuspadowy kryty dachówką ceramiczną. Z boku budynku odnajdziemy zabytkowy barokowy krzyż, wystawiony w 1777 r., tak przynajmniej mówi napis na cokole. Jest to jedyny ślad po istniejącym tu prawdopodobnie cmentarzu. Kaplica św. Rocha jest punktem filialnym parafii w Jezioranach, co spowodowało, że obiekt od wielu lat popadał w ruinę. W 2008 r. dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonano kapitalnego remontu.

Dwa razy w roku


Msza Święta w tym nietypowym kościele sprawowana jest tylko dwa razy w roku: 15 sierpnia - w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w przeddzień wspomnienia św. Rocha oraz w poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (drugi dzień Zielonych Świątek).

Wewnątrz kościoła zobaczymy trzy rokokowe ołtarze z dość mocno zniszczonymi obrazami. W ołtarzu głównym namalowano św. Rocha na obłoku w towarzystwie anioła trzymającego napis Eris in Peste patronus, czyli: będziesz patronem zarazy. Pod świętym w stroju pielgrzyma widoczni są chorzy błagający o pomoc. W ołtarzach bocznych umieszczono obrazy Jana Chrzciciela oraz Jezusa Ukrzyżowanego.

Matka Boska zamiast strzelnicy


Szczególną uwagę odwiedzających kościół zwraca figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zawieszona na prawej ścianie. Figura ma zniszczoną głowę Matki Bożej oraz ślady przestrzelin na sukni i tułowiu. Zniszczenia te są prawdopodobnie świadectwami zachowania żołnierzy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku, którzy obrali sobie ją za tarczę strzelniczą.
Za ołtarzem głównym, nad wejściem do zachrystii wisi tablica upamiętniająca konsekrację kościoła, napisana w języku łacińskim.

Osobom, które chcą zobaczyć ten przepięknie położony kościółek radzimy, aby jechali w kierunku Kramarzewa od Tłokowa, drogą szutrową. Budowli bardzo długo nie widać wśród pagórków. Jadąc pod jedno ze wzniesień zobaczycie nagle kościół, wyłaniający się zza wzgórza. Widok naprawdę robi wrażenie.
Andrzej Grabowski
Zdjęcia wykonywałem w październiku 2013 roku oraz 15 sierpnia 2014 r.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ole #2556197 | 37.47.*.* 15 sie 2018 21:50

  Panie Andrzeju ,,obrazy mocno zniszczone,, a na zdjęciach to co widać?Obrazy są po konserwacji a parafia w Jezioranach dbała o ten kościół nawet za komuny.Wiem bo mieszkam niedaleko od kilkudziesięciu lat,pozdrawiam.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aga #1466153 | 80.48.*.* 21 sie 2014 14:29

  15 sierpnia odprawia sie o godz. 14 a drugiego dnia Zielonych Światek o godz. 19

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cde #1465594 | 178.235.*.* 20 sie 2014 20:00

   " Kaplica jest punktem filialnym parafii w Jezioranach, co spowodowało, że obiekt od wielu lat popadał w ruinę " ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cde #1465584 | 178.235.*.* 20 sie 2014 19:49

   Skoro msza odprawiana jest tylko 2 x w roku to proszę o podanie godziny jej rozpoczęcia. Chętnie przyjadę. Dziękuję i pozdrawiam.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Polecamy