Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Lidzbark Warmiński - Wawel Północy i okolice

2014-02-18 13:29:33 (ost. akt: 2014-02-25 16:05:31)
Lidzbark Warmiński - Wawel Północy i okolice

Mówisz: Lidzbark Warmiński, myślisz: wspaniały gotycki zamek biskupów warmińskich. Wawel Północy - tak nazywają lidzbarski zamek znawcy, podkreślając podobieństwo dziedzińca zamkowego z krużgankami - wypisz wymaluj jak w królewskim Krakowie.

Zamek jest oczywiście najwspanialszym i najcenniejszym zabytkiem Lidzbarka Warmińskiego, ale warto zwiedzić także inne zakątki tego niezwykłego miasta, dawnej stolicy historycznej Warmii. Spróbujmy wcielić się w przewodnika, oprowadzającego po Lidzbarku np. rodzinę z Krakowa.

Przygotowana przez nas trasa liczy ok. 1,1 kilometra. Czas przejścia to niecała godzina, oczywiście nie licząc samego zamku, gdzie warto nie tylko obejrzeć wspomniane już krużganki i wystawy w komnatach, ale też wyjątkowe podziemia. Najlepiej na takie zwiedzanie umówić się z przewodnikiem. No więc zaczynamy.


Zamek Biskupów Warmińskich, to doskonale zachowany, najwyższej klasy zabytek architektury gotyckiej. Można w nim podziwiać dzieła sztuki, które powstawały od średniowiecza do rokoka. Muzeum posiada w swojej kolekcji malarstwo XX w., w tym oryginalne portrety autorstwa Witkacego. Zamek lidzbarski zwany jest „Wawelem Północy” ze względu na autentyczne gotyckie dwupoziomowe krużganki, jakich nie ma nawet na krakowskim Wawelu.

 Zabytek jest wciąż poddawany pracom renowacyjnym; właśnie pozyskano ponad 13 mln zł, które zostaną przeznaczone głównie na remont dachów. Warto też obejrzeć budynki dawnego przedzamcza, zaadaptowane na luksusowy hotel (zwiedzanie hotelu jest możliwe po uzgodnieniu z administracją obiektu).
Będąc w Lidzbarku Warmińskim warto też zajrzeć do kościoła pw. św. apostołów Piotra i Pawła, rzymskokatolickiej świątyni, w której nabożeństwa odbywają się nieprzerwanie od XIV wieku. Piękny gotycki obiekt jest pełen dzieł tworzonych od średniowiecza po czasy współczesne. Sąsiadującą z nim plebanię oddziela mur z figurami apostołów. Warto też zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu dzwonnicę i budynek dawnej szkoły z XVIII wieku oraz klasztor sióstr Katarzynek (od XVI wieku).C. Wysoka BramaW centrum starej części miasta góruje fragment Wysokiej Bramy, a właściwie przedbramie, przy którym istniał dawniej zapewne barbakan. Przedbramie to imponująca 4-piętrowa budowla w stylu gotyckim, dorównująca największym tego typu obiektom w Polsce. Pochodzi z 1352 roku.D. OranżeriaJednym z najpiękniejszych obiektów Lidzbarka Warmińskiego były ogrody biskupie, które rozciągały się na południe od kościoła, na prawym brzegu Łyny (tworzone od końca XV w.). Wznoszono w nich pawilony ogrodowe i pałacyki pełniące funkcje rezydencji letnich. W mieście można obejrzeć rozbudowany w XVIII wieku klasycystyczny pawilon ogrodowy - nazywany Oranżerią. Wewnątrz znajduje się odsłonięty w 1969 roku fragment malowidła ściennego z czasów Krasickiego, przedstawiający alegorię pór roku.


Nie sposób ominąć pięknej drewnianej świątyni niemal w centrum miasta. To Cerkiew Prawosławna, która została wzniesiona w latach 1818-1823. Pierwotnie była kościołem ewangelickim. Stanowi dzisiaj wybitne dzieło architektury protestanckiej na Warmii. Do budowy kościoła wykorzystano projekt przygotowany w Oberbaudeputation w Berlinie, kierowanej ówcześnie przez Karola Fryderyka Schinkla.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Zamek w Lidzbarku Warmińskim

  Zamek w Lidzbarku Warmińskim

  Zamek budowano w latach 1350-1401.Prace budowlane rozpoczęto w rok po przeniesieniu z Ornety (niem. Wormditt)...

 • Szlak Kopernika

  To najbardziej znany szlak turystyczny w północno-wschodniej Polsce, przebiega przez trzy województwa: Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie. Cała trasa liczy ok. 450 kilometrów, część warmińsko-mazurska - 237 kilometrów. Szlak zaczyna...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Joanna #2570834 | 83.28.*.* 3 wrz 2018 12:06

  Byłam wczoraj w tym nieszczęsnym mieście. Wśród pereł średniowiecznej architektury postawiane pudła z lat 70-tych i późniejszych. Kompletny dramat. To miasto mogłoby być rajem dla turystów i dla mieszkańców a jest tak żałosne, że szkoda słów. Powinno się sukcesywnie burzyć to g... i odtwarzać starą architekturę zwłaszcza średniowieczną. Jeżeli władze miasta się nie ockną, to za chwilę zostanie tam garstka emerytów na wymarciu. Kto młody i z ambicjami chciałby tam mieszkać? Władze miasta muszą tam być BEZNADZIEJNE, że tolerują ten stan rzeczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bus #1501024 | 31.61.*.* 6 paź 2014 15:43

  Zamek od strony Łyny jest skutecznie zasłaniany nowymi budynkami, które są tam wciskane na siłę.No proszę , jaką siłę przekonywania mają ci inwestorzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #1338128 | 37.7.*.* 1 mar 2014 11:16

  Wielu pięknych potężnych drzew które są widoczne na fotografii B, już nie ma .Zostały wycięte w ramach jakiejś rewitalizacji.A paru gostków miało tanie ogrzewanie kominkowe.By żyło się lepiej.No, przynajmniej niektórym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieczysław #1328599 | 176.97.*.* 18 lut 2014 14:24

   gdyby nie Protas lidzbark byłby ruiną zabitą dechami mieszkaniec z dobrego miasta

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mors #1328049 | 83.9.*.* 17 lut 2014 21:03

   A gdzie są te słynne gorące termy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz