We wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce - w tym w Olsztynie - Greenpeace planuje postawienie hoteli dla pszczół i innych owadów zapylających. Być może podobne obiekty staną w innych dużych miastach Warmii i Mazur, na przykład w Elblągu i Ełku.
- Pierwszy taki obiekt już stoi na Polach Mokotowskich w Warszawie - powiedziała nam Urszula Siemion z Fundacji Greenpeace Polska, koordynatorka akcji stawiania hoteli. - W marcu ruszy budowa kolejnych.
Hotele mają zapewnić schronienie pszczołom, trzmielom i innym pożytecznym owadom, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach. Greenpeace zaprasza do współpracy zarządców i właścicieli terenów zielonych w Olsztynie oraz szkoły, organizacje pozarządowe i inne wspólnoty, które chciałyby zaangażować się w projekt. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby takie lub podobne obiekty budowały na własną rękę samorządy czy indywidualni mieszkańcy - oczywiście po uzgodnieniu z zarządcami terenów zielonych w danym mieście.
Są już środki
Środki na budowę w Polsce stu hoteli Greenpeace Polska zebrał we wrześniu 2013 w ramach akcji „Adoptuj Pszczołę”. Akcję wsparło ponad pięć tysięcy osób. Jest to kolejna odsłona kampanii mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk.
Do końca kwietnia 2014r. Greenpeace przyjmuje zgłoszenia od zarządców parków i skwerów, wspólnot mieszkaniowych, otwartych ogrodów działkowych i innych ogólnodostępnych terenów zielonych w miastach wojewódzkich, którzy chcieliby, żeby hotele dla dzikich zapylaczy stanęły właśnie u nich. Do Greenpeace mogą zgłaszać się również szkoły, organizacje pozarządowe, grupy sąsiedzkie i kooperatywy, które chciałyby objąć patronat nad hotelami w swoich miastach.
Pomóc owadom - edukować dzieci
Hotele staną na wiosnę w miastach wojewódzkich w ogólnodostępnych przestrzeniach zielonych, gdzie owady znajdą dużo pożywienia i najlepiej przyczynią się do poprawy jakości miejskiej przyrody. Znajdą w nich schronienie takie owady jak pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek. Hotele zbudowane będą z naturalnych i pozyskanych w zrównoważony sposób materiałów. Zanim pojawią się w nich lokalni mieszkańcy, hotele zostaną zasiedlone pszczołami murarkami.
Owady zapylające są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania parków i zieleni w miastach, gdzie ich naturalne siedliska są coraz częściej niszczone. Obecność hotelu zapewni jednak nie tylko większą ilość owadów zapylających, a co za tym idzie większą ilość zawiązanych owoców, a w przyszłości kwitnących roślin na danym terenie. To także okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej i zwrócenia uwagi na ważną rolę miejskich terenów zielonych.
Przychylmy pszczołom nieba
Dotychczasowe działania Greenpeace, pszczelarzy oraz części polityków (w tym Komisji Europejskiej) skupiały się głównie na ochronie znanych i lubianych pszczół miodnych. Udało się już doprowadzić do zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla tych owadów pestycydów. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu.
- Wiemy, że dotykają je te same problemy, jakie dziesiątkują pszczoły miodne, jednak brakuje skutecznych działań na rzecz ich ochrony - mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska. - Czas zadbać także o te owady. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone.
Bez pszczół grozi nam głód
Zjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio ok. 30% pszczół, w Europie 20% (przy czym istnieją rejony, w których straty sięgają ponad 50%), w Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle. A jest o co walczyć. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami i wieloma olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość dziko rosnących roślin. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie pracy pszczół i owadów zapylających.
Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
jalowiec #1324937 | 95.51.*.* 14 lut 2014 11:13
To bardzo dobry pomysł. Swój komentarz kieruje do wszystkich sceptyków tej inicjatywy, że w rzeczy słusznej ( a ta właśnie jest taka!!) nie powinno szukać się potknięć. Niech każdy wystąpi z takim pomysłem, a piękniejszy by był świat. Najłatwiej krytykować, a samemu nic nie robić. Dodam, że miałam ul na działce i pięknymi pszczołami, typu Danta, ale niestety moja sąsiadka, która myślała tylko o swoich potrzebach i swoich dzieci, kazała mi ten ul zabrać( chociaż on był daleko od zabudowań). Groziła policją, a więc uległam. Ale do tej pory jej nie cierpię za to, że tylko myśli o sobie, ale pszczoły są potrzebne, zarówno jej, mnie i nam wszystkim.
! odpowiedz na ten komentarz
tores #1324378 | 77.255.*.* 13 lut 2014 16:54
"W Olsztynie powstanie hotel dla pszczół" nikt tylko nie napiszę że taki hotelik już się znajduję na terenie UWM, i nie z ofiarności GREENPEACU a wykładowców i studentów związanych z kołem pszczelarzy w Olsztynie :P gdzie są Ule dla pszczół, murarek i trzmieli.
! odpowiedz na ten komentarz
rolniksamwdolinie #1324100 | 88.156.*.* 13 lut 2014 11:19
A czy mogę zasiedlić ten hotel, moimi sikirydkami ?
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz
qqryq #1324049 | 46.77.*.* 13 lut 2014 10:36
http://www.federacja-anarchistyczna.pl/i mages/stories/fa_molotow.png
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! odpowiedz na ten komentarz
PolitechnikaWWA #1323788 | 88.156.*.* 12 lut 2014 23:30
Hehe, po co hotele! Na naszej uczelni kończony jest projekt mechanicznej pszczoły, która niedługo wyleci i będzie zapylać, ale przede wszystkim znosić miód realizatorom!
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! odpowiedz na ten komentarz
fudidudi #1323374 | 178.235.*.* 12 lut 2014 16:22
pszczoły w czymś takim się nie osiedlą co naj wyżej murarka lub mucha tak to jest jak tępaki się za to wezmą . im chodzi o wyrwanie kasy
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)
truteń #1323338 | 79.163.*.* 12 lut 2014 15:44
Akcja może i pożyteczna, ale bez sensu i zamiast pożytku może przynieść szkody. Jeśli te "hotele" powstaną w miejscach dostępnych dla wszystkich, to na pewno znajdą się bezmózgowcy, którzy je zniszczą albo spalą.
! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)
symbolicznie #1323335 | 89.204.*.* 12 lut 2014 15:42
lecz sensownie. Przydałaby się akcja taka jak ta razy 1000. pa pszczółki
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
gd #1323328 | 77.254.*.* 12 lut 2014 15:34
Nareszcie coś pożytecznego.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
Sir #1323287 | 89.228.*.* 12 lut 2014 15:05
Gratuluję pomysłu, super inicjatywa.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz
Felo #1323271 | 83.0.*.* 12 lut 2014 14:46
Kiedy będą hotele SPA dla mrówek i innych owadów biegających , Chcę wystąpić o dotacje na ten cel, Myślę że 500.000 zł powinno mi pomóc ...
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! odpowiedz na ten komentarz
mm #1323265 | 94.42.*.* 12 lut 2014 14:40
Nie przepadam za samą organizacją i wywieraniem chorych wpływów przez Greenpeace. ALE ta akcja powinna być wspierana przez wszystkich. Wspaniała i bardzo potrzebna inicjatywa.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz