Kwitajny: msza z ministrem w odnowionym kościele

2013-11-25 13:25:44 (ost. akt: 2013-11-25 12:47:59)
Msza dziękczynna w odnowionym kościele

Msza dziękczynna w odnowionym kościele

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Ostatnia niedzielna msza w Kościele pw. Chrystusa Króla w Kwitajnach miała szczególny charakter. Świętowano zakończenie kolejnego etapu remontu świątyni. Wspólnie z parafianami modlił się wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski.

25 listopada 2013 roku zapisze się w sposób szczególny w historii kościoła w Kwitajnach. Tego dnia odbyła się odpustowa msza święta dziękczynna w podziękowaniu za uratowanie wieży kościelnej. Na uroczystość przyjechał wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, który zresztą wywodzi się z nieodległej Iławy.

Remont kosztował Blisko pół miliona złotych. Prace sfinansowano głównie dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dołożyło do inwestycji 350 tys. zł. Resztę dołożyły władze gminy Pasłęk, a także sami mieszkańcy.
Osiemnastowieczny kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla w Kwitajnach (gmina Pasłęk) znajdował się w katastrofalnym stanie. Przez dach lała się woda, a w środku wieży była dziura po pocisku artyleryjskim.

Ksiądz Piotr Miśkowicz, proboszcz parafii Kalnik, o złym stanie kościoła opowiedział m.in. Piotrowi Żuchowskiemu, wiceministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. Ten obiecał pomóc i słowa dotrzymał. Ministerstwo przyznało na remont zabytku 350 tys. zł. Inwestycję wsparły również władze gminy Pasłęk przekazując 60 tys. zł oraz sami parafianie. Zebrali 10 tys. zł. Dzięki temu można było wyremontować w całości wieżę kościelną oraz 100 metrów kwadratowych dachu. Ksiądz Piotr Miśkowicz szacuje, że kościół w Kwitajnach został wyremontowany w 55 procentach. Na remont czeka jeszcze nawa główna i zakrystia.
— Świętujemy dzisiaj, by podziękować Bogu i ludziom za pomoc, bo bez mądrości ludzkiej, pomocy, wsparcia nie udałoby się dokonać tego dzieła — mówi podczas mszy ks. Piotr Miśkowicz.

Kościół w Kwitajnach to niejedyna świątynia na ziemi elbląskiej, która otrzymała wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymały je również obiekty w Elblągu i w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Przyznano pieniądze nie tylko na remont samych kościołów, ale również renowację ołtarzy i organów. Z kolei wsparcie finansowe samorządu pasłęckiego otrzymało 12 parafii na terenie miasta i gminy, w tym Kwitajny.
Karolina Krajewska


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kenez #1264308 | 88.156.*.* 7 gru 2013 09:48

  Więcej nam takich vice-ministrantów, a głodni i bosi pójdziemy prosto do nieba.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. krzroy #1256096 | 81.190.*.* 28 lis 2013 14:09

  "odbyła się odpustowa msza święta dziękczynna w podziękowaniu za uratowanie wieży kościelnej" oraz "Prace sfinansowano głównie dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" To modlili się chyba do tego wiceministra kultury jako dobroczyńcy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy