Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Lidzbark Warmiński: Nagrobek Ferdinanda Schulza

2013-07-29 15:46:38 (ost. akt: 2013-07-29 15:50:18)
Lidzbark Warmiński: Nagrobek Ferdinanda Schulza

Pomnik na grobie Ferdinanda Schulza

Ferdinand Schulz to najsłynniejszy lotnik z Prus Wschodnich, konstruktor, pilot, szybownik, wielokrotny mistrz świata. Obecnie niemal całkowicie zapomniany. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Lidzbarku Warmińskim.

Na cmentarzu w Lidzbarku Warmińskim, w niewielkiej odległości od bramy głównej, po lewej stronie napotykamy okazały nagrobek-pomnik,ze stylizowanym wizerunkiem samolotu. Pewnie niewielu mieszkańców Lidzbarka wie, kim był człowiek, który tam spoczywa.

Ferdinand Schulz to najsłynniejszy lotnik z Prus Wschodnich, konstruktor, pilot, szybownik, wielokrotny mistrz świata. Urodził się w 189 2w Pissau (obecnie Piszewo gm. Jeziorany). Ojciec jego był tam nauczycielem. Ukończył gimnazjum w Braniewie, a następnie seminarium nauczycielskie w Reszlu.
Uczył się również w Królewsko-Pruskim Seminarium Nauczycielskim w Toruniu. Chociaż zgodnie z wolą ojca został nauczycielem, to jego prawdziwą pasją było lotnictwo. Był prawdziwym entuzjastą tej nowej wówczas dziedziny. Podczas I wojny światowej służył w niemieckim lotnictwie i odbył w sumie 97 lotów. Podczas jednego z nich został zestrzelony, udało mu się jednak awaryjnie wylądować. Po wojnie został nauczycielem w powiecie tucholskim. To tam zbudował swoje pierwsze szybowce FS1 i FS2. W 1924 roku na szybowcu FS3 odbył lot trwający 8 godzin i 42 minuty, co było wówczas rekordem świata. Od 1927 roku Schulz był nauczycielem w szkole w Malborku. To głównie w tym mieście ustanawiał coraz to nowe rekordy. Był wielokrotnym mistrzem świata między innymi w locie na czas, w locie na odległość i w wysokości lotu.
16.VI.1929 pilotując wraz z Bruno Kaiserem samolot Marienburg rozbił się nad rynkiem w Sztumie. Obaj piloci zginęli. Lecieli tam zrzucić wieniec na uroczystości odsłonięcia pomnika lotników.
Zgodnie z wolą rodziny Ferdinand Schulz został pochowany na cmentarzu Leśnym (obecny komunalny) w Lidzbarku Warmińskim
.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Romek

Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB