Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Gasiorowo. Artyści ratowali galerię rzeźby sakralnej

2013-07-16 12:04:53 (ost. akt: 2013-07-16 12:12:56)
Uczestnicy pleneru w Gąsiorowie

Uczestnicy pleneru w Gąsiorowie

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Figura Dobrego Pasterza stanęła w galerii rzeźby sakralnej ks. Jana Suwały w Gąsiorowie gm. Purda. To jedna z rzeźb z lipy, jakie wykonano na tegorocznym międzynarodowym plenerze malarsko-rzeźbiarskim, który odbywał się od 26 czerwca do 3 lipca.

W tym roku mija 10 lat od śmierci ks. Jana Suwały, proboszcza z Gąsiorowa, który był nie tylko kapłanem, ale również rzeźbiarzem, członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur i laureatem kilku nagród artystycznych. Za życia stworzył na Jeziorem Gąsiorowskim galerię rzeźby sakralnej, którą można dzisiaj znaleźć w wielu przewodnikach turystycznych. W galerii znajdują się wykonane z lipy sceny zbiorowe i pojedyńcze postaci z Biblii, jak Adam i Ewa w raju, Dawid i Goliat, Św. Franciszek i zwierzęta. Niestety, artysta nie zakonserwował odpowiednio swoich dzieł i z czasem zaczęły się rozpadać. Trzy lata temu zainteresowała się tym Anna Rok, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie, artysta plastyk i ilustrator książek. Postanowiła rzeźby ratować.

Warmia nas zauroczyła!


— Mimo iż Gąsiorowo leży na terenie gminy Purda, ksiądz Suwała był również związany z Barczewem, jako wicedziekan dziekanatu barczewskiego — opowiada Anna Rok. — Był także autorem figurki Chrystusa w zabytkowej kapliczce przy ul. Warmińskiej w Barczewie, która wcześniej została skradziona. Stąd pomysł, aby zorganizować plener rzeźbiarsko-malarski pod hasłem "Warmia artystycznie", na którym artyści plastycy z gmin Barczewo i Purda i Olsztyna odrestaurują zniszczone rzeźby i wykonają nowe. Obok artystów plastyków ze wspomnianych gmin, w roku ubiegłym udało się również ściągnąć czworo artystów z Bułgarii: troje malarzy i rysowników oraz fotoreporterkę jednego z codziennych pism bułgarskich w Sofii. Wspólnym wysiłkiem odrestaurowano kilkanaście rzeźb. W tym roku Bułgarzy przyjechali ponownie.

— Warmia nas zauroczyła — tłumaczą Błagovesta Tsvetkowa, Ivailo Tsvetkow, Vyara Guneva-Georgieva i Valentin Georgiev. Wszyscy artyści, a było ich piętnaścioro, pracowali nieodpłatnie, za wikt i noclegi. A obiady smacznie gotowała Genowefa Trzcińska, kiedyś gospodyni ks. Suwały a obecnie opiekunka galerii.

Serduszka na drzewku


Zadanie odrestaurowania rzeźb nie było łatwe. Większość było przegniłych, więc należało wymienić poszczególne elementy. W pozyskaniu drewna pomogło Nadleśnictwo Olsztyn. Wśród nowych rzeźb, jakie powstały, warto wymienić Dobrego Pasterza z Barankiem (na zdjęciu obok w trakcie powstawania). Odrestaurowano także i zakonserwowano dziesięć innych, a malarze i rysownicy wykonali m. in. dokumentację prowadzonych prac, która trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie. W trakcie pleneru odbyły się także w Gąsiorowie warsztaty artystyczne dla młodzieży gimnazjalnej z gmin Barczewo i Purda, z udziałem 50 uczniów, którym Bułgarzy zrobili karykatury. Takie same warsztaty przeprowadzono w MBP w Barczewie.
Plener nie mógłby się odbyć, gdyby nie osobiste zaangażowanie Anny Rok i jej męża Tomasza, którzy sfinansowali go ze środków prywatnych. Nie obyło się także bez patronatów honorowych: burmistrza Barczewa Lecha Jana Nitkowskiego, wójta Purdy Jerzego Laskowskiego i ks. Henryka Błaszczyka, rektora kapelanatu delegatury warmińskiej Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, który obiecał, że na następny plener przywiezie artystów rzeźbiarzy z Armenii, których zakon wspiera.
Wszyscy, którzy zaangażowali się w organizację pleneru, zostali uhonorowani drewnianymi serduszkami, które zawisły na Drzewku Podziękowań.
— Należy przyklasnąć takim inicjatywom jak organizacja tego pleneru — mówi ks. Błaszczyk. — Niech z jego pomysłodawców i bezinteresownych artystów biorą przykład inni, od których zależy, na co w dziedzinie kultury przeznaczane są środki finansowe.
Władysław Katarzyński

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Barnaba #1146319 | 83.9.*.* 18 lip 2013 08:54

    A może ks. Błaszczyk przywiezie swoją przyjaciółkę panią Kopacz. I opowiedzą o swoich przygodach w Moskwie i Smoleńsku?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)