Jak biskupa Tylickiego na Warmii witano

2013-07-07 15:31:39 (ost. akt: 2013-07-07 15:34:41)
Jak biskupa Tylickiego na Warmii witano

Autor zdjęcia: Aleksander Bartnikowski

Biskup Piotr Tylicki został przyjęty przez lud i władze na granicy Warmii. Uroczystość, nawiązująca do obyczaju, jaki panował przed laty, odbyła się w Bałdach, na Trakcie Biskupim.

Bałdy to pierwsza z miejscowości na Warmii, do jakiej wkraczali biskupi, aby objąć w posiadanie diecezję warmińską. VI Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy nawiązuje do tych wydarzeń.

Jak co roku biskupa, tym razem Piotra Tylickiego, zagrał Marian Czarkowski, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Wcześniej niż bryczka z biskupem Tylickim, który uczestniczył we mszy św. w kościele w Butrynach, pojawili się przed Traktem BIskupim włościanie. A kiedy wjechał, w towarzystwie swojego sekretarza, którego zagrał Marcin Kiszluk, powitał go grający rolę wójta aktor Jarosław Borodziuk oraz aktualny wójt Purdy Jerzy Laskowski. Kiedy biskup chciał odpowiedzieć, siadło nagłośnienie.


— Niedawno mieliśmy tu zarazę, to jej sprawka! — skomentował dowcipnie sekretarz. Po czym zaśpiewał chór z Bartąga.

Chór towarzyszył także odsłonięciu kolejnych głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim, poświęconym warmińskich biskupom. Ufundowali je sponsorzy. Obok biskupa Tylickiego, głazem uhonorowano Henryka Vogelsanga i Karola von Hohelzollerna-Hehingena. Każdy z nich ma tu również swoją tablicę pamiątkową.

— Przyjeżdżamy tu z Gelsenkirchen co roku, żeby tylko to obejrzeć — powiedziała Edyta Lobert. — Piękna uroczystość!

Tymczasem na estradzie, pod którą umieszczono sprasowane bele siana jako siedzenia dla widzów, śpiewał zespół Warmia. Na stoiskach poniżej sprzedawano różności, od wiatraczków, malowideł na deskach, kubkach z motywami ludowymi do swojskiego jadła. Na stoisku Lokalnej Grupy Działania "Południowa Warmia" natomiast "Elementarz gwary warmińskiej" Edwarda Cyfusa i Izabeli Lewandowskiej z ilustracjami Anny Rok oraz koszulki z Lorbasem.

— Lorbas to taki warmiński łobuziak — wyjaśnił Cyfus.

Władysław Katarzyński

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi okolone...

Przewodniki lokalne

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyniak #1138735 | 5.173.*.* 10 lip 2013 11:25

  Pierwszym biskupem warmińskim 1458 rok ktory który gościł na naszych obecnych ziemiach i doszedł do godności Papieża był Eneasz Sylwiusz póżniejszy PIUS DRUGI.Temat w Polsce przemilczany,wiadomo że biskup z Krakowa musi być godniej wspominany.Błąd historyczny czy celowa akcja kościoła.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lubawiak #1136350 | 89.229.*.* 7 lip 2013 23:06

  W Nowym Mieście Lub. też mówi się lorbas. Gratulacje dla pomysłu i dbajmy o nasze lokalne dziedzictwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. patriota #1136138 | 83.9.*.* 7 lip 2013 19:28

  WLOSCIANIE ,PANOWIE,KLER....A GDZIE ZWYKLY CZLOWIEK.CZY WRACAMY DO SREDNIOWIECZA,CZY JUZ TAM JESTESMY??,

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy