Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wielkie sadzenie lasu, czyli Norbi z łopatą

2013-04-25 12:08:09 (ost. akt: 2013-07-14 09:53:03)
Pracownicy leśnictwa kopali dołki, przedszkolaki wsadzali w nie sadzonki

Pracownicy leśnictwa kopali dołki, przedszkolaki wsadzali w nie sadzonki

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Ponad 600 dzieci z Olsztyna i okolic sadziło 24 kwietnia 2013 roku las w leśnictwie Wadąg. Okazją było Ogólnopolskie Święto Lasu. W akcji wzięli także udział parlamentarzyści i znani olsztyniacy.

Pierwszy raz zalesianie na tak wielką skalę z udziałem przedszkolaków i uczniów przeprowadzono w ubiegłym roku w leśnictwie Dąbrówka. Tym razem wybrano blisko 3 ha zrębu w leśnictwie Wadąg niedaleko Olsztyna. Pracowali tam zarówno najmłodsi z olsztyńskich i podolsztyńskich przedszkoli, jak i całkiem dorośli, w tym tak znani, jak Iwona Pavlović czy Norbi.

Z przyrodą są za pan brat


— Przyjechałam tutaj z przedszkolakami z Łęgajn — powiedziała nam Bożena Szewc, jedna z opiekunek. — Nasze dzieci z przyrodą są za pan brat. Przedszkole uzyskało między innymi certyfikat Zielonej Flagi za podnoszenie świadomości ekologicznej. Dorośli kopali dołki pod sadzonki, a dzieci sadzili drzewka. Z przedszkolakami z Łęgajn pracował jeden z rodziców Henryk Zdunek i jego córka Maja. — Kiedyś to drzewko będzie większe niż ja! — mówiła Maja.
Okazało się, że niektórzy leśnicy są utalentowanymi pedagogami. Wojciech Dębek z leśnictwa Wyrandy każde dziecko pytał o imię i cierpliwie tłumaczył zasady zalesiania. — Drzewko wkładamy do dołka tak, żeby system korzeniowy znajdował się pod ziemią, okopujemy je i udeptujemy wokół — mówił

Hejnał na rogach zakończył akcję


Po zakończonej pracy dzieciaki odpoczywały, a do sadzenia lasu zabrały się VIP-y, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych. W zalesianiu wzięli udział m.in. znani olsztyniacy: Iwona Pavlović i Norbi.
— Przypomina mi to atmosferę wykopków szkolnych, w których kiedyś uczestniczyłam — powiedziała Iwona Pavlović.
— A ja las sadzę przez całe życie... — pochwalił się Norbi. - Kiedy tylko mam okazję, uczestniczę w zalesianiu.
Chwilę podpatrywaliśmy Norbiego przy pracy - rzeczywiście radził sobie doskonale. Hejnał wykonany na rogach przez leśników oznajmił koniec zalesiania. Wszyscy dostali medale „Przyjaciel Lasu”, a na specjalnej tablicy pojawiła się informacja, kto sadził drzewka w dniu Ogólnopolskiego Święta Lasu, nad którym patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.
Później był posiłek, dzieci dzieliły się wrażeniami, bawiły się i oglądały leśne ekspozycje.
Tego dnia w leśnictwie Wadąg posadzono osiem tysięcy drzewek. Tej wiosny leśnicy na Warmii i Mazurach posadzą na swoim terenie 22 mln drzew na powierzchni odpowiadającej 5 tysiącom pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
Władysław KatarzyńskiCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Wadąg

  Jezioro Wadąg

  Jezioro rynnowe położone ok. 6 kom na północny wschód od Olsztyna. Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaicone trzema...

Przewodniki lokalne

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Kazek #1076079 | 193.46.*.* 6 maj 2013 14:32

  ehh jak Cie czytam upewniam się że wszechświat i ludzka głupota jest nieskończona

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hahaha #1069956 | 88.156.*.* 29 kwi 2013 15:43

  a co to norbi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wiocha #1067633 | 88.220.*.* 26 kwi 2013 22:12

  Norbi powinieneś wziąć przykład z przedszkolaków odnośnie obuwia do lasu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kazek #1066728 | 93.162.*.* 26 kwi 2013 05:59

  Taa sadzic las a potem kasa z drewna dla lesnych dziadow w zielonych mundurkach a plebs moze sie jedynie nawpierdalac grzybkow i jagodek.Jestem za prywatyzacja lasow pod pewnymi warunkami a tych darmozjadow wypierdolic na zbity pysk!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ŚMIETNISKO NA TRACKU #1066497 | 81.190.*.* 25 kwi 2013 21:32

   2 km od tego miejsca powstanie Śmierdzisko największe na świecie i szczury

   ! - + odpowiedz na ten komentarz