Gadzi festyn w Gadach

2010-08-26 10:14:11 (ost. akt: 2014-02-03 18:20:30)
Gadzi festyn w Gadach

Wyszywanie czepca warmińskiego, spotkanie z zielarką czy garncarzem, pieczenie chleba, plecenie koszy z wikliny… To tylko niektóre z atrakcji podczas Festynu Archeologicznego, który odbył się 28.08.2010 roku w Gadach pod Olsztynem.

Festyn Archeologiczny w Gadach będzie już trzecim spotkaniem z gadzią archeologią, która odkrywa zapomniane skarby dziedzictwa kulturowego Warmii. Celem tej całodniowej imprezy, która odbywa się pod gołym niebem, jest spotkanie uczestników z twórcami i artystami ludowymi.

Festyn był wyjątkową okazją zobaczenia i nauczenia się tajników dawnych rzemiosł – mówi Teresa Kosińska z Grupy Partnerskiej „Gniazdo Warmińskie”, która byłą gospodarzem imprezy. Przygotowanie XIX-wiecznego zielnika, wyszywanie czepca warmińskiego, pieczenie chleba w piecu do wyrobu ceramiki, plecenie koszy z wikliny, kręcenie powrozów, średniowieczne konkurencje sprawnościowe – to wszystko goście mogli własnoręcznie wykonać.

Nie ma Warmii bez przydrożnych kapliczek.: Zobacz co pisze o nich Wojciech Krukowski.

Przez cały dzień trwania imprezy działały w Gadach pracownie twórcze. Garncarz udostępnił gościom przygotowaną na wzór wczesnośredniowieczny pracownię garncarską, mieszkająca na Litwie i kontynuującą wielopokoleniową sztukę leczenia ziołami zielarka podzieliła się swoją wiedzą o ziołolecznictwie i oferowała gotowe mieszanki ziołowe, pracownia muzyczna wespół z ludowym zespołem etnicznym uczyłą gości tańców i piosenek warmińskich, pracownia krawiecka, bibułkarska, botaniczna i powroźnicza też odsłaniały swoje tajemnice.

To warto zobaczyć: Kliknij i zobacz


Impreza odbyła się w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego. To cykl 23 imprez o przeróżnym i niezwykle barwnym charakterze odbywających się w całej Polsce. Na festynach i jarmarkach Koła Gospodyń Wiejskich i lokalni producenci częstują gości swoimi przysmakami, a ludowi wytwórcy prezentują swoje prace. Podczas rajdów rowerowych, konnych czy kajakowych ich uczestnicy mogą poznać piękno przyrody oraz historię często mało znanych, a niezwykle interesujących zakątków Polski. W zeszłorocznych Dniach udział wzięło niemal 70 tysięcy osób nie tylko z Polski ale i zagranicy - mówi Anna Jarzębska z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska będącej inicjatorem przedsięwzięcia.


Szczegółowe informacje na temat wszystkich imprez, które odbyły się w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego 2010 wraz ze zdjęciami i relacjami z zeszłorocznego cyklu można znaleźć na stronie Dni Partnerstwa Lokalnego.

Katarzyna Triantafelo


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mxxx #392193 | 86.6.*.* 26 wrz 2011 18:43

    pytanie tylko kto zaznaczyl te "Gady" na mapce

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Polecamy