Prymas Wyszyński w Stoczku Klasztornym

Prymas Wyszyński w Stoczku Klasztornym

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Gietrzwałd, Święta Lipka i Stoczek Klasztorny. To wielka trójka warmińskich sanktuariów maryjnych. Jednak tylko Stoczek w sposób szczególny zapisał się w najnowszej historii Polski. Więziono w nim przez rok księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.

— Ściany wewnętrzne mokre, kamienne posadzki strasznie zimne. Woda ściekała ze ścian. Zimą ściany zamieniały się przez to w lodowate tafle. Od dnia przyjazdu do Stoczka do końca pobytu ani w dzień, ani w nocy nie rozgrzałem stóp. — tak opisywał prymas Stefan Wyszyński w „Zapiskach więziennych“ swój pobyt w Stoczku. Prymas Tysiąclecia trafił tam w październiku 1953 roku, jako więzień komunistycznej władzy. W Stoczku dla prymasa wydzielono część pomieszczeń pierwszego piętra od lat nieużytkowanego klasztoru. Spędził w nim rok.


Celę, w której przebywał Prymas, można zwiedzać, oglądać fotografie, listy, książki, które napisał w tym czasie. W pomieszczeniu są też meble, święte obrazy, tablica z rozkładem dnia prymasa. Tylko tutaj można się dowiedzieć, że wstawał codziennie o piątej rano i że dużo czasu poświęcał na modlitwę, w tym codzienny różaniec.


Za oknami rozciąga się ogród klasztorny. Prymasowi pozwalano na codzienny spacer w tym ogrodzie. Był zresztą otoczony wysokim murem, zapewne dlatego pozwolono na spacery, bo fakt, że prymas jest więziony właśnie w Stoczku był otoczony ścisłą tajemnicą.
W tamtym czasie w budynku były pozabijane okna, żeby nikt nie zauważył kogo kryją mury sanktuarium.


Po uwolnieniu Prymasa bardzo długo jeszcze Stoczek Klasztorny był tematem tabu. Pewnie dlatego sanktuarium nie było tak bardzo znane, jak te w Świętej Lipce czy Gietrzwałdzie. Ludzie jednak wiedzieli swoje i przyjeżdżali, by modlić się w intencji pokoju. Tak jest do dziś.

Do Stoczka Klasztornego można dojechać z Lidzbarka Warmińskiego w kierunku na Wozławki. Odległość od Lidzbarka ok. 10 km. Sanktuarium prowadzą Księża Marianie, adres: Stoczek Klasztorny 30, 11 106 Kiwity, tel. /fax 089 766 09 11; e-mail: micstocz@kki.net.pl

Sanktuarium posiada miejsca noclegowe. Zapewnia zwiedzanie z księdzem przewodnikiem. Kustoszem sanktuarium jest ks. Grzegorz Deryngowski.


Ewa Lubińska
Warto zobaczyć w Lidzbarku i okolicy: Kliknij tutaj.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trefl #169964 | 81.190.*.* 15 sty 2011 12:18

    Polecam raczej krosno koło Ornety. Niesamowicie klimatyczne: http://turystyka.wm.pl/8493,Krosno-Sankt uarium-Maryjne.html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #169924 | 88.156.*.* 15 sty 2011 10:55

    Byłam tak, niesamowite miejsce. Wybieram sę raz jeszcze, może w wakacje...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy