Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: żydowski dom przedpogrzebowy

2011-02-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-12 11:23:45)
Olsztyn: żydowski dom przedpogrzebowy

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Przy ulicy Zyndrama z Maszkowic znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Olsztyna. Są tacy, którzy uważają, ze wręcz najcenniejszy.

Wartość historyczna tego domu przedpogrzebowego - po hebrajsku Bet Tahara - wynika z kilku powodów.

Po pierwsze niewiele tego typu budowli przetrwało II wojnę światową, a w Olsztynie ślady po żydowskich mieszkańcach miasta miasta prawie znikły.

Drugim powodem jest to, że autorem projektu, według którego wzniesiono w 1912 roku dom, jest Erich Mendelsohn (1887-1953), urodzony w Olsztynie architekt, jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych w pierwszej połowie XX wieku.

Po trzecie niepozorna fasada kryje prawdziwy skarb, jakim jest sala pożegnać, częściowo odtworzona przez konserwatorów. Jej strzeliste sklepienie pokrywają orientalne wzory i kolory. Obecnie obiekt jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która udostępniła go Stowarzyszeniu Wspólnota Kulturowa „Borussia” z przeznaczeniem na centrum kultury – Centrum Dialogu Międzykulturowego oraz muzeum architekta

W przyszłości w budynku przy Zyndrama ma powstać międzynarodowe centrum kultury Dom Mendelsohna, które będzie miejscem spotkań i gdzie znajdzie się wystawa poświęcona wybitnemu olsztynianinowi.

Erich Mandelsohn urodził się w Olsztynie. Jego rodzinny dom znajduje się przy obecnej ul. św. Barbary, o czym informuje pamiątkowa tablica. W Olsztynie chodził do gimnazjum (obecne I LO) i zdał maturę. Na niezachowanym cmentarzu żydowskim, przylegającym do domu przedpogrzebowego, spoczywają rodzice architekta.

mzg

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB