Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Diabli nadali te głazy

2010-07-28 09:00:40 (ost. akt: 2016-08-26 14:48:54)
Diabli nadali te głazy

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Głazy narzutowe, przyniesione przez lądolód ze Skandynawii 500 tys. lat temu, to jedna z atrakcji przyrodniczych regionu. Największym głazem na Warmii i Mazurach jest tzw. Diabelski Kamień w Bisztynku. Ma obwód aż 28 m i wysokość 3,2 m.

Jak głosi legenda, obecność głazu w Bisztynku wiąże się z historią pewnego ubogiego szewca, któremu urodził się syn o imieniu Michał. Niestety, ojciec nie mógł znaleźć we wsi w miarę zasobnego kuma, który by mu pomógł sfinansować chrzciny. Wtedy, jak to zwykle bywa, napatoczył się diabeł. Zaoferował talary, pod warunkiem, że kiedy chłopak skończy szkołę, diabeł zostanie jego prawnym opiekunem. Ojciec, nie przeczuwając podstępu, wyraził zgodę. Chłopak rósł, aż wreszcie poszedł kształcić się na księdza. Kiedy otrzymał święcenia, zgłosił się po niego diabeł. Ale ojciec ani myślał o oddaniu syna. Wtedy wściekły diabeł wzbił się w powietrze i poleciał w świat. Nagle zauważył leżący na ziemi potężny głaz. Chwycił go w szpony i poniósł, aby zrzucić na dom szewca. Kiedy jednak przelatywał nad Bisztynkiem, zerwał się wiatr. Diabeł głaz z łap wypuścił, a ten, uderzając o ziemię, pękł w kilku miejscach. I tak od wieków leży.

Legendę tę, w różnych wersjach, możemy znaleźć w kilku przewodnikach krajoznawczych, ale niestety, nie na miejscu. Bo chociaż głaz stoi na starannie zagospodarowanym skwerku, nie ma żadnej tabliczki z jej treścią. Potężne głazy narzutowe możemy obejrzeć także w pobliżu wsi Tatary pod Nidzicą — Głaz Tatarski, w Wilkowie k. Kętrzyna, niedaleko Stębarka. Największe ich skupisko znajduje się na półwyspie Fuledzki Róg nad Mamrami.

wu-ka

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Głaz narzutowy

  Granitowy głaz o wymiarach: obwód 14 mwtrów, wysokość 1,90 m. Został on wpisany na listę pomników przyrody....

 • Zakochane drzewa w Krutyni

  Zakochane drzewa w Krutyni

  Ona ma 270 lat, on 160. I tkwią w miłosnym uścisku. W Krutyni 18- metrowy dąb swoimi konarami przytulił...

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A. Grabowski #31609 | 83.9.*.* 28 lip 2010 11:57

  Panie Władku :-) Leganda o tym kamieniu jest obecnie wykonywana i to na kamiennej płycie. Poprzednie wersje (na blasze, na sklejce itp.) były ustawicznie niszczone przez miejscowych wandali. Może tym razem się uda :-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz