Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Baszta z bocianim gniazdem

2010-07-26 12:50:12 (ost. akt: 2016-08-26 14:47:57)
Baszta z bocianim gniazdem

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Baszta Bociania w Dobrym Mieście to jeden z najciekawszych zabytków tej miejscowości położonej na Warmii, przy trasie z Olsztyna w kierunku przejścia granicznego w Bezledach.

Ostatnio to właśnie pod nią odbyła się część inscenizacji związanej z rekonstrukcją wydarzeń, jakie miały miejsce podczas przemarszu wojsk napoleońskich przez Prusy Wschodnie w czerwcu 1807 roku. Dobre Miasto ( niem. Guttstadt), otrzymało prawa miejskie w 1329 r. Położone w zakolu Łyny, otoczono murami obronnymi z bramami i basztami. Niektóre z baszt spłonęły w pożarze w 1771 roku, zachowała się ta, na której bociany uwiły sobie gniazdo (w 1988 roku na skutek wichury część konstrukcji runęła i trzeba było przeprowdzić jej naprawę), stąd nazywana Basztą Bocianią. W baszcie od początku lat 70. ma swoją siedzibę oddział Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Pojezierze". Kiedy ją przejęto od Miejskiej Rady Narodowej, była w bardzo złym stanie. Remont, podczas którego zrobiono wewnątrz pięć kondygnacji, trwał trzy lata. Na co dzień, obok spotkań statutowych, odbywają się tutaj wernisaże plastyczne, spotkania autorskie, lekcje historyczne dla dzieci i młodzieży. Basztę Bocianią można zwiedzać. Jest tu stały kącik ponad 200 historycznych dobromiejskich pocztówek i poświęcony warmińskiej poetce Zientarze- Malewskiej. Stojązabytkowe meble i narzędzia. Obok Baszty Bocianiej warto w Dobrym Mieście obejrzeć kolegiatę gotycką — Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych z licznymi sakralnymi zabytkami ( warta osobnego omówienia), która w 1989 roku obchodziła 600-lecie istnienia, neoromanski kościół ewangelicki z lat 1830-1834 i kościół św. Mikołaja z lat 1736-1741. Niedaleko Dobrego Miasta, w Głotowie, jest Kalwaria Warmińska a w Smolajnach stoi pałac biskupów warmińskich.

wu-ka

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB