Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak: Szlak św.Jakuba (odcinek Olecko-Kętrzyn)

Kolor szlaku
-
Długość
128
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Bakałarzewo
Miejscowość końca
Kętrzyn
Trasa szlaku: Olecko – Kruklanki - Giżycko - Kętrzyn

Droga św. Jakuba, po hiszpańsku Camino de Santiago, jest jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowym w Europie. Szlak prowadzi m.in. przez Polskę, Niemcy, Francję aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Od 1993 roku droga św. Jakuba znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odcinek polskiej trasy, prowadzi od granicy z Litwą przez miejscowości: Wigry, Suwałki, Olecko, Giżycko, Kętrzyn, Barczewo, Olsztyn, Iławę, a następnie przez Toruń, Poznań, aż do południowej granicy Polski. Szlak znakowany w jednym kierunku (z Olecka do Kętrzyna i do Olsztyna). Odcinek Olecko-Kętrzyn przecina piękną Krainę Wielkich Jezior Mazurskich praz Puszczę Borecką.

Atrakcje:
Bakałarzewo - kościół św. Jakuba Apostoła, Kamień Św.Jauba
Olecko - kościół z kaplicą z 1859 r., skocznia i molo drewniane pochodzące z ok. 1930 r., pomnik ofiar I wojny światowej, drewniana chata mazurska z lat 20., zabytkowy młyn wodny z 1895 r., wieża ciśnień z przełomu XIX-XX w.
Jezioro Sedraneckie
Olszewo - jeziora: Olszewskie, Głębokie i Boczne.
Niemsty - dwa zabytkowe budynki mieszkalne
Borki - Jezioro Łaźno, Jezioro Litygajno
rezerwat Borki
Jeziorowskie - Jezioro Gołdopiwo
Giżycko - Twierdza Boyen z XIX wieku, kościół ewangelicki z 1827 roku, most obrotowy z XIX wieku na Kanale Łuczańskim, cerkiew prawosławna z końca XIX wieku, zamek krzyżacki z XIV wieku (obecnie zaadaptowany na hotel), wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku (otwarta dla zwiedzających), kościół parafialny św. Brunona z lat 1936-1938
Parcz - cmentarz wojenny, na którym spoczywa 8 żołnierzy rosyjskich poległych w 1914 roku.
Gierłoż - Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) kwatera główna Adolfa Hitlera
Czerniki - zabytkowy kościół z XIV w.
Kętrzyn - Bazylika Mniejsza św. Jerzego, Kościół św. Jana, Zamek krzyżacki z XIV w., neogotycki kościół św. Katarzyny, neogotycki ratusz, pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego.


W pobliżu

Inne szlaki w okolicy