Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zagłosujmy na cuda na Warmii i Mazurach

2012-03-28 12:20:31 (ost. akt: 2013-07-01 12:27:56)
Wnętrze kościoła w Świętej Lipce, widok na ołtarz główny

Wnętrze kościoła w Świętej Lipce, widok na ołtarz główny

Mazury to bez wątpienia cud natury, co wykazało głosowanie w światowym plebiscycie fundacji New7Wonderrs. Mazury znalazły się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Teraz znów mamy szanse wypromować kilka niezwykłych miejsc na Warmii i Mazurach.

Ruszyła właśnie piąta edycja konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć dotyczących rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Główne nagrody przyznawane są w 7 kategoriach: Rewitalizacja, Zabytek, Produkt promocyjny, Obiekt turystyczny, Turystyka aktywna, Turystyka transgraniczna i międzynarodowa, Miejsce przyjazne dzieciom.

Wybór laureatów w konkursie jest dwustopniowy. W pierwszym, zakończonym już etapie Kapituła Konkursu nominowała projekty do nagród głównych w każdej kategorii. W tym roku o nagrodę główną, w każdej z siedmiu kategorii, rywalizować będzie 19 projektów.

W drugim etapie Kapituła wybierze 7 Cudów Funduszy Europejskich spośród nominowanych. Zwycięzców poznamy w trakcie uroczystej gali. Główną nagrodą w każdej kategorii jest statuetka „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, tablica pamiątkowa, dyplom, a także działania promocyjne na skalę ogólnopolską.

Konkurs ma swoje wydanie także w sieci internetowej, gdzie zwycięski projekt wybierany jest spośród nominowanych przez internautów. Głosowanie Internautów trwa od 23.03.2012 r. do 20.04.2011 r. Każdy Internauta może oddać tylko jeden głos.
Nagrodą dla zwycięskiego projektu w głosowaniu Internautów jest statuetka „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich”.

Wśród nominowanych przedsięwzięć znalazły się trzy kandydatury z województwa warmińsko-mazurskiego.

W kategorii Zabytek - Ginący Zabytek – ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce
Jest to obiekt niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada bogatą i różnorodną dekorację.

Przedmiotem inwestycji, zgodnie z założeniami projektowymi dotyczącymi prac konserwatorskich i budowlanych, było przeprowadzenie kompleksowej konserwacji i modernizacji elewacji zewnętrznej i wnętrza sanktuarium. Odnowiona została elewacja. Obecny kolor kościoła nawiązuje do oryginalnej, historycznej kolorystyki bazyliki i krużganków. W ramach projektu wyremontowany został front bazyliki, w tym rzeźby. Konserwacji podlegały malowidła ścienne w krużgankach (XVIII-wieczne freski autorstwa Macieja Jana Meyera) witraże, dach krużganków i kościoła. Ważnym elementem projektu był gruntowny remont instrumentu i prospektu organowego oraz barokowego ołtarza głównego. Projekt pozwolił na zachowanie ważnego obiektu dziedzictwa kulturowego i religijnego. Dał szansę na utrzymanie kilkudziesięciu miejsc pracy osób prowadzących działalność usługową związaną z obsługą ruchu pielgrzymkowego i turystycznego.

Pierwszym widocznym efektem prac jest poprawa wizualnej strony zabytkowych obiektów. Świętolipskie organy odzyskały utracone walory muzyczne, przez co znacznie zwiększyła się ich rola jako instrumentu koncertowego. Zabytkowy zespół sakralny został zabezpieczony na długie lata. Wybrane metody konserwacji nie polegały jedynie na doraźnej poprawie estetycznej obiektu, ale usunęły przyczynę zniszczeń. Tak więc efekt prac będzie widoczny przez długie lata, nie kilka najbliższych sezonów turystycznych. Takie traktowanie dziedzictwa historycznego ma dodatkowy walor ekonomiczny. Zastosowane tu kompleksowe rozwiązania spowodują wyeliminowanie konieczności ponoszenia ciągłych kosztów doraźnych napraw i prowizorycznych rozwiązań, które w przypadku obiektów takich jak Święta Lipka groziłyby trwałymi i nieodwracalnymi zniszczeniami substancji zabytkowej.

Kategoria: Turystyka transgraniczna i międzynarodowa - Inauguracja Transgranicznej turystyki Lotniczej - Aeroklub Krainy Jezior

Projekt „Inauguracja Transgranicznej Turystyki Lotniczej” realizowany był w 2010/2011 roku przez Aeroklub Krainy Jezior wraz z litewskimi partnerami: Kauno Aeroklubas oraz Marijampolės Aeroklubas. Jednym z celów było stworzenie wspólnego produktu turystycznego. W ramach tego projektu Partnerzy zorganizowali dwa rajdy lotnicze: „Po lotniskach Warmii i Mazur” i „Po lotniskach Litwy”.

Bardzo ważnym elementem realizacji były konferencje i warsztaty. Dla przykładu w Marijampolu odbyły się warsztaty kierowane do zarządzających lotniskami i lądowiskami. Rozpoczęto tu dyskusję na temat perspektyw i możliwości rozwoju takiej turystyki. Najważniejszym efektem realizowanego projektu było duże zainteresowanie środowiska lotniczego w Polsce i na Litwie oraz mediów ogólnokrajowych i liczne relacje z wydarzeń Projektu.

Potencjał Pn.-Wsch. Polski oraz Pd.-Zach. Litwy daje możliwości turystycznego wykorzystania istniejących lotnisk i lądowisk oraz małych samolotów. Mogą to wykorzystać organizatorzy rekreacji i wypoczynku, tworząc nowoczesną ofertę turystyczną i promocyjną. Turystyczna i rekreacyjna część programu rajdów nie tylko uatrakcyjniła samą imprezę, ale też pozwoliła pokazać jej uczestnikom możliwości spędzenia czasu, piękno terenów, atrakcje historyczne i kulturalne. Stworzenie produktu turystycznego – międzynarodowe rajdy lotnicze – zainicjowało budowanie oferty dla nowego odbiorcy: turysty-lotnika (rodziny czy przyjaciół pilota). Uczestnicy rajdów lotniczych wędrując samolotami, po wylądowaniu biorą również udział w spływach kajakowych, rejsach statkami m.in. po jeziorach mazurskich, wycieczkach krajoznawczych, piknikach i biesiadach promujących regionalne potrawy itp.

Kategoria: Produkt promocyjny - Mrągowo - wyrzeźbione miasto
W Mrągowie rozpoczęła się nowa tradycja, która festiwalowemu miastu, znanemu z Pikniku Country, Festiwalu Kultury Kresowej, czy Mazurskiej Nocy Kabaretowej, dodała nowy, ważny obszar kulturowy – miasto wyrzeźbione.

To nowa oferta kulturalno – turystyczna w regionie warmińsko-mazurskim, która zachęca przejeżdżających turystów do zatrzymania się na dłużej, inspiruje, budzi nowe skojarzenia związane z miastem. W miejską scenerię na stałe wpisały się rzeźby ognia i wiatru, które utworzyły unikalną trasę spacerową. Odwiedzający poznają całkowicie nowe, bardziej liryczne i refleksyjne oblicze miasta, któremu bliska jest sztuka. W ramach projektu artyści rzeźbiarze z Wydziału Rzeźby Warszawskiej ASP oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie wykonali 14 rzeźb parkowych. Do ich wykonania wykorzystali rodzime tworzywo - granit narzutowy mazurski i tematy związane z regionem warmińsko-mazurskim. Prezentacja rzeźb odbyła się podczas dwóch widowisk, wzbogaconych niekonwencjonalną oprawą artystyczną. Rzeźby tworzą przepiękną trasę spacerową, mającą postać galerii rzeźby.

Projekt uwrażliwił i otworzył odbiorców na sztukę. Świadczą o tym nie tylko rzeźby, lecz również dwa interdyscyplinarne widowiska, które towarzyszyły odsłonięciu rzeźb. Każdy rok dedykowany był jednemu z żywiołów: 2010 r. był zatem rokiem wiatru, a w 2011 r. – ognia. W 2010 roku imprezie „4 Żywioły - Wiatr" oprawę artystyczną zapewnił Teatr Pantomimy TOK z Wrocławia oraz muzycy o światowej renomie z Jean Paul Bourelly Trio. W 2011 roku edycji „4 Żywioły - Ogień” towarzyszyła Grupa Żywy Teatr z Bielawy.
W działania włączył się również mrągowski Teatr Światła oraz Mrągowska Scena Tańca Współczesnego.

Szczegóły konkursu znajdziesz tutajCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Lotnisko w Wilamowie

  Lotnisko w Wilamowie

  Wilamowo (Wilhelmsdorf) leży kilka kilometrów od Wilczego Szańca (Wolfschanze), wojennej kwatery Adolfa...

 • Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

  Sanktuarium Maryjne w Świętej...

  To jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pałace #1114198 | 83.9.*.* 15 cze 2013 09:22

  Powinien się tutaj znaleźć piękny Pałac w Łężanach k/Reszla.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Grzegorz z Giżycka #720497 | 89.229.*.* 25 cze 2012 16:00

   Nie Cwa tylko Chwalencin i barokowe sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. marek elbląski #631402 | 93.105.*.* 8 kwi 2012 20:53

   Tu chyba chodzi o Cwalęcin,faktycznie piekny zabytek,ale co u diaska Elblag ma wspolnego z Warmią?To całkiem inna bajka,jestesmy w sasiedztwie,ale nigdy nie bylismy razem.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. turysta #624472 | 46.186.*.* 2 kwi 2012 21:52

   Św Lipka nie jest ginącym zabytkiem i ma sie bardzo dobrze. Przypominam o podobnym sanktuarium w Krośnie k.Ornety- ten obiekt popada w ruinę ,prosze porównac sobie chociażby zdjęcia tych miejsc.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. miejscowa #617485 | 88.156.*.* 28 mar 2012 23:30

   Proponuję najpierw posprzątać śmieci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. TeX #617480 | 83.28.*.* 28 mar 2012 23:27

   ja dodam dziury w asfalcie !

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. ali #617078 | 83.3.*.* 28 mar 2012 19:38

   ja bym jeszcze dodał do tych cudów na Warmi i Mazurach fermy wiatrowe które rosną tu i tam jak popadnie toć to taki cud!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)