Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wójtówko: dwór z przełomu XIX i XX swieku

2012-02-03 13:27:04 (ost. akt: 2013-07-17 15:43:01)
Dworek został wyremontowany przez aktualnych dzierżawców.

Dworek został wyremontowany przez aktualnych dzierżawców.

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Wójtówko to niewielka osada w gminie Jeziorany z zespołem dworsko-folwarcznym z XIX/XX w. Dworek jest wpisany do rejestru zabytków, nr rej. 4238 z 10.11.1992

Dwór pochodzi z pocz. XX w. Majątek od XIX w. był własnością państwową oddawaną w dzierżawę. W okresie powojennym był tu PGR, obecnie ponownie dzierżawiony. Dwór został wyremontowany.

Budynek wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, przekryty wysokim dachem naczółkowym, z wystawkami od frontu i w elewacji tylnej. Pośrodku fasady drobno przeszklony ganek z wysokimi schodami, w elewacji bocznej od strony parku, duża weranda.
W osadzie są także zabudowania gospodarcze i wielorodzinne domy mieszkalne pracowników majątku wraz z budynkami gospodarczymi.
Warto wybrać się też do pobliskich Jezioran.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Jeziorany – Wójtówko – Ustnik – Kalis – Lekity – Krokowo – Kostrzewy – Wipsowo – Jeziorany

    Podróż rozpoczynamy w Jezioranach, spod kościoła pw. św. Bartłomieja. Idziemy na południe, ulicą 1 maja, która następnie zmienia się w ulicę Kajki. Na rozstaju skręcamy w lewo, w ulicę Wipsowską. Przez 1,5km idziemy do wsi Jeziorany-Kolonie....

  • Wójtoweckie

    Jezioro Wójtoweckie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy