Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mazury: telefon 112 pomoże skuteczniej

2011-12-09 13:08:25 (ost. akt: 2011-12-09 14:20:43)
Jacht państwa Sędkiewiczów wpłynął na kłodę w wąskim kanale Duckim, łączącym jeziora Ruda Woda i Bartężek

Jacht państwa Sędkiewiczów wpłynął na kłodę w wąskim kanale Duckim, łączącym jeziora Ruda Woda i Bartężek

Autor zdjęcia: Edyta Sędkiewicz

Operatorzy, dyżurujący pod numerem alarmowym 112 będą skuteczniej pomagać wszystkim wodniakom, którzy podczas rejsu znaleźli się w opałach. Załatwił to dla nas mieszkający w Łodzi miłośnik Warmii i Mazur Sławomir Dylewski

Pan Sławomir jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego, bardzo prężnego i aktywnego. W roku 2010 z inicjatywy stowarzyszenie przeprowadzono m.in. akcję oczyszczenia i pogłębienia portu w Zalewie oraz wykonano profesjonalną mapę batymetryczną Kanału Dobrzyckiego.

Przygoda w bocznym kanale


W sierpniu 2010 roku członkowie stowarzyszenia - rodzina Sędkiewiczów - podczas żeglugi po mało uczęszczanych szlakach Mazur Zachodnich wpadli na kłodę, leżącą w wąskim kanale. Jacht został całkowicie unieruchomiony, załoga nie była w stanie samodzielnie zepchnąć go z kłody, a dyżurny pod numerem alarmowym 112 nie potrafił im pomóc. Całą tę sytuację opisaliśmy tutaj
Do akcji włączyli się przyjaciele ze stowarzyszenia Navicula, dzięki czemu wszystko skończyło się szczęśliwie, o czym napisaliśmy tutaj.

Co na to prawo?


Pan Sławek Dylewski zadał sobie - jako prawnik - pytanie: dlaczego państwowe służby, które mają za zadanie pomagać nam w ekstremalnych sytuacjach, były w tym przypadku bezradne? Podjął mozolne rozmowy, wymianę korespondencji, spotkania. Skutek jest jednoznaczny: SUKCES!!!
Sprawę dopięto podczas spotkania 5 grudnia w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który administruje drogami wodnymi w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim, w tym szlakiem Kanału Elbląskiego i kanałami przyległymi. W spotkaniu, które zainicjowało właśnie stowarzyszenie Navicula i osobiście Sławomir Dylewski, uczestniczyli wszyscy inspektorzy nadzoru wodnego z tego terenu.

Będą szkolenia, inspektor pomoże


Jednym z wyników tego spotkania, istotnym w kontekście sprawy, o której pisaliśmy, jest opracowanie wykazu danych teleadresowych wszystkich inspektorów wraz z opisem i mapą terenu ich działania, w celu przekazania tych informacji operatorom tel. 112 w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim, do wykorzystania w planowanym szkoleniu.
Innymi słowy operatorzy dyżurujący pod numerem 112 będą mieli wiedzę o osobach (łącznie z ich numerami telefonów), które mogą być pomocne w różnych szczególnych sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa żeglugi, w tym w takich przypadkach losowych, jaki przydarzył się państwu Sędkiewiczom.

Na mapie oznaczyliśmy Kanał Ducki, od którego wszystko się zaczęło.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak Kanału Elbląskiego

  Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg...

 • Ruda Woda

  Jezioro Ruda Woda

  Zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej z wieloma głęboczkami, górkami podwodnymi i kilkoma małymi wysepkami zgrupowanymi...

Przewodnik lokalny

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pacjent #488230 | 77.87.*.* 23 gru 2011 17:49

  w Nowym Miescie mozna sie dozwonic na 999 to i tak nie przyjada pomimo,ze chory mial cisnienie 200 na 1oo,kazali wziasc lekarstwo i zadwonic za godzine jak spadnie cisnienie,to sa ratonicy medyczni.Do czego to doszlo w naszym kraju.To wstyd,ze tacy dranie pracuja w naszej sluzbie zdrowia.Ta sytuacja miala miejsce w miesiacu grudniu br.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Od redakcji #484965 | 178.235.*.* 20 gru 2011 22:25

  Akurat była (a może jeszcze jest) awaria systemu, obsługującego numer alarmowy 112. nie wiem, czy dotyczy to tylko Olsztyna, czy województwa Warmińsko-Mazurskiego, czy jeszcze innego obszaru.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. giżyk! #482331 | 83.11.*.* 18 gru 2011 18:58

  Do nieprzytomnego mężczyzny(padaczka,nie wyczułem alkoholu) dzwoniłem pod 112,gdzie po długim oczekiwaniu,bez ceregieli przełączono mnie na 997. Policjant zaczął wypytywać mnie-- o nazwisko itp.---,więc usłyszał, że człowiek leży na betonie,a mój nr komórki ma przed sobą. Kilkanaście minut było oczekiwanie na Ich przyjazd i panowie policjanci stwierdzili to co już dyżurnemu powiedziałem. Karetka na Ich telefon przyjechała po długim oczekiwaniu i zabrała delikwenta do szpitala. -----Czyli 112 to fikcja,bo stosuje spychologię.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. majka #482242 | 83.9.*.* 18 gru 2011 16:57

  112 to lipa,przez 5 minut próbowalam wezwać karetkę i tylko słyszłam komunikat .dobrze że wciąz działa 999

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Polecamy