Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: planetarium pokaże cały wszechświat

2011-11-25 12:38:51 (ost. akt: 2011-11-25 13:05:52)
Olsztyn: planetarium pokaże cały wszechświat

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn po swojemu po raz kolejny uczci wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. W rocznicę jego 539. urodzin w miejscowym planetarium uruchomiona zostanie supernowoczesna aparatura.

Na ekranie w kształcie gigantycznej półkuli będzie można zobaczyć gwiaździste niebo, odległe planety, a także samą Ziemię z perspektywy astronauty.
— Za około 1,8 mln zł kupiliśmy zestaw najnowocześniejszych komputerów i projektorów do generowania cyfrowych obrazów w czasie rzeczywistym — mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego planetarium. — Montażem zajęła się ta sama firma, która instalowała sprzęt w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Supernowoczesne projektory umożliwią "podróże" do najodleglejszych zakątków kosmosu. Odbyła się już próbna projekcja możliwości sprzętu. Nowością jest to, że będzie możliwość obejrzenia Ziemi z pozycji astronauty. Dotychczas projekcje kosmosu przedstawiane były z perspektywy Ziemi. Nowy sprzęt pozwoli widzom na oderwanie się od niej i zanurzenie we wszechświecie. Remont trwa również w olsztyńskim obserwatorium, położonym niema w sąsiedztwie planetarium, bo w odległości zaledwie ok. 500 metrów. Będzie tam m.in. winda przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, infokiosk, w którym można będzie zapoznać się z historią i zasobami astronomicznymi, trzy rzutniki wideo i nowe oświetlenie wieży. Edukacyjną atrakcją będą zegar słoneczny i 10 metrowa linia lokalnego południka umieszczone przed budynkiem.
Emilia Rakieć

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Szlak Kopernika

    To najbardziej znany szlak turystyczny w północno-wschodniej Polsce, przebiega przez trzy województwa: Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie. Cała trasa liczy ok. 450 kilometrów, część warmińsko-mazurska - 237 kilometrów. Szlak...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB