Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mojtyny: Krajobraz po pegeerze

2011-10-25 13:06:40 (ost. akt: 2013-07-16 13:21:49)
Damy radę! — zapewnia w gronie roześmianych pań sołtys Jolanta Dziachan (pierwsza z lewej)

Damy radę! — zapewnia w gronie roześmianych pań sołtys Jolanta Dziachan (pierwsza z lewej)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

W czasach istnienia pegeeru Mojtyny były wsią miodem i mlekiem płynącą. Potem szok, PGR upadł. Dzisiaj mieszkańcy, próbując radzić sobie w nowej rzeczywistości, wzięli sprawy w swoje ręce.

O Mojtynach, miejscowości w gminie Biskupiec, laureata czwartej nagrody w tegorocznej edycji konkursu "Czysta i Piękna Zagroda — Estetyczna Wieś" jako najlepszej wioski z terenów popegeerowskich, mówi się, że leżą na końcu świata. Wszystkie drogi tu prowadzą, żadna nie wyprowadza. Dalej tylko laski i piaski.

78 groszy za kilogram


O tym, że w Mojtynach istniał PGR, kiedyś jeden z największych w powiecie, świadczy obraz, jaki widzę tuż przed wioską. Brama ze szczątkami zawiasów i resztki tabliczki z napisem, że coś tam "Wzbronione", wprowadzają nas w inny świat. W środku krajobraz jak po bombardowaniu. Ruiny chlewni, owczarni, obór. Przy drodze gruzowisko z nadpalonymi deskami, ślad po niedawnym pożarze. Nie znajduję przeżartego rdzą ciągnika, który widziałem na zdjęciu w Internecie. Ktoś bowiem pokazał Mojtyny z tej negatywnej strony. Nie spotykam ani stróża, ani innego żywego ducha. Nagle głosy. — Dzień dobry, co tu panowie robicie? — pytam, widząc buszujących w krzakach, wśród porośniętych trawą gruzów dwóch młodych mężczyzn z wykrywaczami metali. — Szukacie skarbów? Chowają sprzęt za siebie. Żadnych zdjęć! Boją się, że policja. — Wie pan, z czegoś trzeba żyć — wyjaśniają po chwili. — Co dało się wymontować, dawno tu wymontowano i wywieziono. Już tylko wykrywacz medali pozwala znaleźć złom. 78 groszy za kilogram. — Ludzie z biedy posuwają się do ostateczności — powie mi potem ktoś we wsi. — Tu zdarza się, że postawisz za progiem miskę z karmą dla kota, to kot karmę zje, a miska zginie.

Po PGR tylko wspomnienie


Obraz Mojtyn zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kiedy opuszczam resztki po pegeerze i wchodzę do wsi. U wrót mapa. W centralnym miejscu przystanek PKS-u malowany w kwiaty, z rozgałęzionymi drogowskazami, gdzie co można we wsi zobaczyć, pięknie urządzony plac zabaw dla dzieci, grzybek, klomby, na których zwiędły już kwiaty. Dalej obudowana kamieniami kapliczka z Matką Boską, naprzeciwko niej pamiętająca na pewno pegeery wierzba biała z tablicą informacyjną, jaki ma obwód: 7,53 m. Między blokami ławeczki, plac do siatkówki, ozdobne głazy. Sołtys Jolanta Dziachan, panie z rady sołeckiej i z Forum Kobiet, wprowadzają mnie do świetlicy środowiskowej. A tam stoły do tenisa, komputery, kuchnia. Na ścianach dziecięce rysunki. Beata Rębiszewska z rady sołeckiej zaparza kawę. Pytam, jak tu było kiedyś, kiedy jeszcze PGR istniał. Słyszę, że funkcjonował w Mojtynach do przełomu 1992-1993 roku. — Pracowałam tam z mężem, podobnie jak wielu innych osób, ze sto, sto dwadzieścia osób. Prawie z każdej rodziny — wspomina sołtyska. — Robiono przy bydle, świniach, owcach, potem nawet koniach. Dobrze było. Mieszkania w blokach pracowniczych. Ludzie byli traktowani równo. Niezłe zarobki mieli i różne tam deputaty. Mleko, jesienią darmowe ziemniaki. Z owiec wełna na swetry. — A jakie trzynastki! — wzdycha Dorota Kosuda. — Mąż sobie motocykl za jedną kupił! A inni syrenki, warszawy, telewizory, radia!
Majątek dawnego PGR przejął ktoś z zewnątrz. Zatrudnia „swoich”, prowadzi gospodarkę, obsiewa pola. Tutejsi nadal szukają zajęcia poza wsią, najczęściej w Biskupcu.

Było wielkie grillowanie


Obraz wsi ostatnio się zmienił. Wspólnie postanowili, że przystępują do konkursu i zabrali się do pracy nad upiększaniem wsi. Teraz, kto tylko tu przyjeżdża, mówi, że Mojtyn nie poznaje
Nie wiadomo dokładnie, kto wpadł na pomysł, żeby Mojtyny zgłosić do konkursu "Czysta i Piękna Zagroda — Estetyczna Wieś". — Na wiejskim zebraniu powiedzieliśmy sobie, że warto i co by tu zrobić, żeby były piękniej. Pod wodzą pani sołtys, rady sołeckiej, Forum Kobiet, z udziałem członków klubu sportowego LZS Stromyk (tak się pisze), który jest najlepszy w gminie w piłce halowej, zabraliśmy się do roboty — opowiada Sylwia Włoch. Wiejskie działaczki i działacze byli zaskoczeni odzewem wsi na apel o udział w pracach społecznych. Nawet dzieci szkolne malowały ławki i siały kwiatki. A Rafał Kowalczyk, który ma odpowiedni sprzęt, przywiózł z terenu pegeerowskiego majątku głazy, żeby je tutaj ustawić i ozdobić. Właściciel majątku pozwolił je zabrać. A potem było wielkie grillowanie z kiełbaskami na placyku.

Damy radę!


Mieszkańcom Mojtyn marzy się wyposażenie świetlicy w następne komputery, uzupełnienie placu zabaw o kolejny sprzęt, bo dzieciarni tu sporo. Są jeszcze inne plany, ale to na razie tajemnica, żeby konkurencja nie podchwyciła. — A przede wszystkim należy rozebrać to, co po pegeerze zostało, te ruiny! — oświadcza Jolanta Dziachan. — Żeby nam już nikt tej przeszłości nie wypominał. Właściciela majątku obiecał, że podeśle spychacze. Jemu też zależy. Bo robimy to nie tylko dla nas, ale i dla naszych dzieci i wnuków. Dla przyszłości Mojtyn! Ma nadzieję, że gmina zgłosi wieś do kolejnej edycji konkursu. I że do Mojtyn wróci PKS, a na to się zanosi, bo w Internecie o wsi-laureacie już wiele napisano. I że kanalizacja z Kamionki tu dojdzie. — Damy radę! — zapewniają mnie roześmiane kobiety, a pani sołtys pokazuje charakterystyczny gest, który podkreśla te słowa.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kidler #2065623 | 15 wrz 2016 11:05

  Wszystko fajnie ale juz przeminęło, do MOjtyn jeżdze od 19 lat ale takiej bidy z rybami jak 2016 rok nie było nigdy. nie wspomne o ośrodku, który juz chyba upadł na takie dno że głowa boli. Takie piekne miejsce, fajni ludzie, a w ośrodku nie robi się nic, zero!! czasy komuny minęły i wg mnie powinno sie tam odnowić domki bądz postawic nowe, o braku wody i wc w domku nie wspomnę.szkoda, pewnie jeszcze ze 2 lata i będzie po Mojtynach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Keyt #1778049 | 94.254.*.* 18 lip 2015 00:23

  Chociaż tu nie mieszkałam przeżyłam w tym miejscu najpiekniejsze chwile w moim zycie razem z moim mezem. Tu momentami moglam o wszystkim zapomnieć. Brakuje mi tego miejsca. Ale niestety już nie mogę tu przyjechać.może kiedyś.cudowne miejsce

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bartas #978498 | 83.6.*.* 6 lut 2013 04:09

  Niestety Mojtyny powoli wymierają. Ja tak naprawdę już tu nie mieszkam. Reszta zapewne też niedługo ucieknie do miasta bo co tu robić ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pablo #497709 | 213.77.*.* 2 sty 2012 18:19

  Fakt, Mojtyny zmieniły się na +, szkoda tylko, że nic nie robią z tym zaniedbanym i umierającym jeziorem. A można by było taką plażę zrobić...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Warmiak #432131 | 89.228.*.* 5 lis 2011 07:58

  Co tam Mojtyny! Niech obejrzą Droszewo,Tejstymy.Lipowo,Rasząg jeszcze Kojtryny ... a z Bęsi co zostało ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Miech #431740 | 173.243.*.* 4 lis 2011 20:03

  " Pytam, jak tu było kiedyś, kiedy jeszcze PGR istniał. Słyszę, że funkcjonował w Mojtynach do przełomu 1992-1993 roku." - czyli 1 rok ? Coś mi się wydaje,że za krótko. Zobacz więcej: http://mojemazury.pl/74541,Mojtyny-Krajo braz-po-pegeerze.html#ixzz1clTWj81N

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. bolo #426301 | 178.235.*.* 30 paź 2011 18:47

  pgr-y nie upadly ,zaduszono je w imie reform ityle

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. alicja #420988 | 89.228.*.* 25 paź 2011 20:38

  Witam. Zgadzam się wieś zmieniła się, jest pięknie i patrząc na to co się dzieje uważam że bezie jeszcze piękniej. Zgadzam się także z opinią o zasługach pani sołtys lecz nie należy zapomnieć o Radzie sołeckiej , która podsunęła pomysł z udziałem wsi w konkursie i zintegrowała mieszkańców. Pozdrawiam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. wjs #420856 | 178.56.*.* 25 paź 2011 19:08

  wioska jest piękna dzięki sołtysowej i pomocy mieszkańców....będzie jeszcze piękniejsza..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 10. misia #420834 | 83.9.*.* 25 paź 2011 18:54

  Teraz Mojtyny wyglądają super sołtys wsi Mojtyny dużo zrobił i napewno dużo jeszcze zrobi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy