Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn jak Wenecja - zobacz śmiały projekt wodnych szlaków

2011-10-10 13:20:53 (ost. akt: 2011-10-19 11:41:23)
Spływ kajakiem

Spływ kajakiem

Autor zdjęcia: Jerzy Grala

Miejska turystyka wodna – to nic nowego. Wystarczy przywołać przykłady Wenecji, Paryża, Strasburga, Sztokholmu czy z bardziej egzotycznych – Szanghaju.

Praktycznie wszystkie miasta, mające w swoich granicach szlaki wodne, próbują z mniejszym lub większym powodzeniem zaproponować turystom zwiedzanie miasta właśnie tym sposobem. Czy Olsztyn też ma szanse oferować coś więcej, niż tylko tradycyjne spływy fragmentami Łyny do elektrowni w Wadągu?
Bardzo śmiałą, powiedziałbym nawet futurystyczną wizję miejskiej komunikacji wodnej w Olsztynie ma Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna. Projekt zakłada nie tylko wykorzystanie (po ewentualnym udrożnieniu) obecnie istniejących w mieście szlaków wodnych, ale też utworzenie nowych, w tym częściowe odtworzenie istniejącego niegdyś, osuszonego w 1882 roku jeziora Fajferek (teren obecnych ogródków działkowych w okolicy ul. Warszawskiej, Jagiełły i Jagiellończyka).
Oto główne założenia tej koncepcji, określanej w skrócie hasłem Kajak Miejski.
Kajak Miejski to przede wszystkim pomysł na produkt turystyczny Olsztyna. Projekt opiera się na koncepcji utworzenia sieci przystani wodnych i tras, które można by pokonać nie wychodząc z kajaka. Trasy te byłyby powiązane ze ścieżkami pieszymi i rowerowymi.
Sieć wskazywałaby także miejsca noclegowe. Wśród tych miejsc znalazły się:
- hotele tj. Park, Manor, Kur, Kopernik, Na Skarpie, Wileński,
- tanie miejsca noclegowe: Domy Studenckie w Kortowie, Podgrodzie, pensjonaty nad Zatoką Kopernika (Jezioro Krzywe),
- kempingi Wanda i Ukiel, a także pole namiotowe w Parku Młodzieży (północny brzeg Jeziora Długiego i okolice Mostu Smętka).
Turysta na szlaku znalazłby pomoc w punktach informacji turystycznej, zlokalizowanych nie tylko w śródmieściu czy na Starym Mieście, ale też w okolicy Hotelu Park, CEIKu, Bramy Zachodniej (w miejscu obecnej giełdy samochodowej), okolicy Toru Motocrossowego, oraz przede wszystkim na dworcach kolejowych:
- Zachodnim, który byłby pierwszym przystankiem dla turystów jadących od strony: południowej (Warszawa), zachodniej (Iława) i północno-zachodniej (Gdańsk, Elbląg),
- Głównym (dla turystów podążających z Mazur).

PRZYSTANIE
JEZIORO KRZYWE

Jezioro Ukiel (Krzywe) od strony Łupstychu Łupstych - Przystań najdalej wysunięta na zachód i jednocześnie dobre miejsce do rozpoczęcia pieszych i rowerowych wędrówek w tej części powiatu olsztyńskiego np. do Gietrzwałdu.
Kemping "Ukiel" - Stacja typowo-noclegowa.
Gutkowo - pierwsza przystań kajakowa dla wjeżdżających do Olsztyna samochodami od strony Morąga. W przyszłości z pewnością stacja typowo osiedlowa. Przy okazji warto odwiedzić XIV-wieczny kościół na wzgórzu.
Jezioro Tyrsko - to drugie miejsce w którym ulica Bałtycka przebiega dość blisko jeziora. Wariantowo to miejsce, w którym poprowadzony jest kanał do Jeziora Tyrsko (Żbik), nad którym znajduje się ogromny hotel. Nad kanałem przebiegałoby torowisko. W tym miejscu naturalne byłoby utworzenie letniego przystanku kolejki miejskiej.
Likusy - stacja osiedlowa, warto jej dokładną lokalizację rozpatrywać pod kątem przyszłego połączenia ze stacją kolejki miejskiej i park & ride dla Redykajn. W pobliżu jest także pętla autobusu miejskiego oraz Hotel Kur.
Słoneczna Polana - wg planu to jedna z kilku dużych przystani żeglarskich. Zauważmy, że to najbliższa przystań od strony lotniska i aeroklubu.
Przystań "Jodłowa" - jedna z remontowanych przystani. Ważne miejsce dla żaglówek, łódek, smoczych łodzi i kajaków.
Kemping "Wanda" - przystanek związany z możliwościami noclegowymi.
Dajtki - przystanek na Zatoce Miłej w osiedlu Dajtki. Łatwo tu dotrzeć od strony wspomnianego wcześniej park & ride.
Przystań "Warmii" - duża przystań, a w przyszłości być może miejsce w którym rozpoczyna się przesmyk do Jeziora Czarnego i miejsce stacji kolejki miejskiej.
Plaża miejska - z oczywistych względów miejsce, w którym można rozpocząć wyprawę kajakową. To także wypływ Kortówki w kierunku Jeziora Kortowskiego.
Jagiellończyka - po wypłynięciu z Jeziora Krzywego turysta będzie przekraczał Al. Schumana i nasyp kolejowy (w tunelach), później Kortówka płynie prosto aż do skrzyżowania Jagiellończyka z Armii Krajowej. W pobliżu znajduje się cmentarz żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej. Po drodze znajduje się odpływ do kanału Fajferek.
Hotel Omega - w wariancie, w którym buduje się kanał Krzywe-Kortowskie łączący oba jeziora, dość prawdopodobne jest że swoją przystań chciałby mieć hotel znany kiedyś jako Novotel.
Dajtki (Jezioro Kortowskie) - tu powinna być możliwość przesiadki na kolejkę miejską. W miejscu obecnej giełdy samochodowej znajduje się świetne miejsce na Park&Ride. To miejsce w którym dwa największe jeziora Olsztyna są najbliżej siebie.

Jezioro Kortowskie, przystań UWMPrzystań UWM - bardzo dobre i utrzymane w na wysokim poziomie już dziś miejsce do rozpoczęcia wyprawy kajakowej.
Plaża w Kortowie – w pobliżu Kortówka kontynuuje swój bieg. Tuż przy plaży znajduje się Eksperyment Kortowski. W tym miejscu konieczne jest przenoszenie kajaka. Warto zatrzymać się na dzień lub dwa; w pobliżu duża baza noclegowa i sportowa oraz piękna panorama Olsztyna z górki kortowskiej.
Centrum Akwakultury UWM - to już miejsce po przeciwnej stronie alei Warszawskiej. W tym miejscu od Kortówki odchodzi rów, który mógłby być poszerzony, a dzięki temu z Kortowa szybciej dopłynęłoby się do centrum miasta.
Hotel Park - świetlne miejsce startowe dla wjeżdżających od strony Olsztynka i Warszawy. To często pierwsze zetknięcie z Olsztynem. Ok. 300 metrów dalej Kortówka wpływa do Łyny.
ŁYNA
Bartąg - To stacja już poza granicami administracyjnymi miasta, choć coraz bardziej miejska, bo miasto rozbudowuje się w tym kierunku. Dla turystów poszukujących śladów historycznych Warmii miejsce warte odwiedzenia. Około kilometra od Łyny znajduje się stacja kolejowa, która mogłaby być miejscem startowym dla odwiedzających Olsztyn. W przyszłości w pobliżu będzie przebiegać obwodnica Olsztyna.
Wilczyńskiego - To typowa stacja komunikacyjna, która mogłaby powstać w przypadku przedłużenia ulicy Wilczyńskiego do alei Warszawskiej.
Brzeziny (Kortówka) - pierwsza miejska przystań na Łynie.
Posorty - Postój znajdowałby się w okolicy mostu przy ulicy Tuwima. Możliwość przesiadki do autobusu, a w przyszłości tramwaju na Nagórki i Jaroty oraz do Kortowa. To także postój dla mieszkańców południowej części Osiedla Mleczna.
Osiedle Mleczna - W środkowej części odcinka Łyny pomiędzy mostami na ul. Tuwima i Obrońców Tobruku znajduje się mały kanalik, który poszerzony mógłby służyć kajakom. Wtedy praktycznie dałoby się podpłynąć pod bloki osiedla zlokalizowanego przy ulicach Iwaszkiewicza i Gałczyńskiego.
Podgrodzie (Obrońców Tobruku) - W tym miejscu swój dopływ z jednej strony ma Kanał Nagórki (tak go nazwaliśmy), a z drugiej mógłby dopływać Kanał Fajferek prowadzący do zbiornika o tej samej nazwie i dalej m.in. do Dworca Zachodniego.
Niepodległości - ważne miejsce komunikacyjne i brama wejściowa do Parku Centralnego.
Park Centralny / Zakole Łyny - To miejsce które powinno bardzo się zmienić w ciągu kilku lat. Liczymy na to. Dla nas to wyjątkowe miejsce.
Poczta - Jeden z bardzo wąskich kanalików w Parku Centralnym biegnie w kierunku ścisłego centrum. Dzięki niemu dałoby się dopłynąć kajakiem w okolice ratusza (250 metrów w linii prostej) i Wysokiej Bramy (260 metrów). Przystań znajdowałaby się na tyłach budynku Poczty Polskiej przy ul. Pieniężnego.
Most Św. Jana - Poza oczywistą funkcją komunikacyjną, warto zauważyć że niecałe 500 metrów od tego miejsca znajdowałaby się przystań nad Jeziorkiem Fajferek.
Podzamcze / Wodospad / Wiadukty (Dw. Zachodni) - to miejsce wyjątkowe, ze względu na zabytkową część Olsztyna, ale też na możliwość otwarcia dostępu do tego miejsca od strony Dworca Zachodniego (przedłużonym peronem).
Łyna w centrum OlsztynaNad Jarem (Koszary Dragonów) - Jeden z niewielu mostów na Łynie w Lesie Miejskim znajduje się właśnie w przedłużeniu ulicy Nad Jarem. Szlak rowerowy w tym miejscu łączyłby Osiedle nad Jeziorem Długim z Zatorzem i Osiedlem Kościuszki..
Browary Park - To miejsce oznaczone z myślą o mieszkańcach nowego osiedla, ale też tych podążających do Łyny wzdłuż wąwozu obok nowego osiedla.
Jakubowo - Liczymy że w przyszłości to będzie świetne miejsce do wypoczynku.
Las Miejski - W tej okolicy można wśród zieleni pojeździć rowerem, skorzystać z atrakcji parku linowego, zapoznać się z historią Stadionu Leśnego. Przystań kajakowa w tym miejscu dawałaby możliwość szybkiego dotarcia do Jeziora Długiego w części północnej. To także świetne miejsce dla pola namiotowego.
Jezioro Siginek - Małe jeziorko znajduje się 200 metrów od Łyny. To także szansa na przyciągnięcie na szlak mieszkańców osiedla Redykajny, które zaczyna się tuż za jeziorkiem.
Elektrownia - to ostatnia z olsztyńskich przystani na Łynie. Tu wpływa do Łyny rzeka Wadąg. Warto byłoby stworzyć tam miejsce do odbioru (przewożenia w inne miejsce) kajaków, oraz ewentualnego dojazdu do centrum, np. odjazdy busika.
WADĄG
Myki - Tu zaczynałaby się trasa kajaka miejskiego, mimo iż stacja nie znajdowałaby się w granicach administracyjnych Olsztyna. To miejsce, do którego miałoby szanse dotrzeć wielu uczestników wypraw kajakowych po szlakach na północ i wschód od Olsztyna. Do tego miejsca nad Jeziorem Wadąg mogłyby przypływać kajaki z Barczewa, Tumian, Dadaju, a nawet Pasymia(!). To właściwie kajakowa brama wschodnia stolicy Warmii i Mazur.
Jagiellońska - To stacja w okolicy wsi Wadąg. Tam schodzą się cztery drogi i przechodzą w jedną na moście ulicy Jagiellońskiej. To szansa że część turystów chciałaby tam zaczynać spływ kajakiem.
Kieźliny - Rzeczka która dopływa do rzeki Wadąg z kierunku wsi Kieźliny i zlokalizowanej tam pętli autobusowej, mógłby być w naturalny sposób wykorzystana.
Wojska Polskiego - To przystań w okolicy ważnego szlaku komunikacyjnego z kierunku północnego (Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Bezledy). Z pewnością część turystów trafiałaby do kajaka miejskiego już w tym miejscu, choć z prądem nie da się już daleko płynąć, bo tylko do najbliższej stacji, jaką byłaby Elektrownia u ujścia rzeki Wadąg do Łyny.
KANAŁ NAGÓRKI
Sikorskiego (Dywizjonu 303) - To stacja w okolicy ulicy Sikorskiego oraz osiedla przy ulicy Dywizjonu 303.
Muzeum Przyrody - Stacja w pobliżu mało znanego wśród mieszkańców i turystów muzeum, położonego w świetnym miejscu, tuż nad skarpą, z której roztacza się widok na znaczną część zachodniego Olsztyna. Stworzenie tej stacji dawałoby możliwość dotarcia do muzeum bez konieczności przejazdu przez magazynową ulicę Metalową.
Nagórki (Krasickiego)- To przystań skierowana do mieszkańców największych osiedli Olsztyna, która zlokalizowana w okolicy skrzyżowania dwóch ciągów komunikacyjnych powinna przyciągnąć sporo mieszkańców.
KANAŁ JAROTY
Osiedle Generałów - To stacja w miejscu, gdzie znajduje się spory plac zabaw, a z tej przestrzeni korzystają mieszkańcy trzech osiedli.
Jaroty - To stacja dla mieszkańców dużego osiedla, usytuowana w pobliżu ulicy Sikorskiego i Wilczyńskiego, a w przyszłości także przystanku tramwajowego.
KANAŁ I JEZIORKO FAJFEREK
Korczaka/Polna - W dolinie kanału Fajferek, pomiędzy dwoma osiedlami jest świetne miejsce do zrobienia małego postoju.
Warmia Tower - Wierzymy, że inwestor byłby zainteresowany stworzeniem obok wysokościowca małej przystani.
Dom Andersonów - Dziś to bardzo zaniedbany budynek ZBKiL. Po wielu rozbudowach stracił swój pierwotny charakter. Z pewnością szanse na jego rewitalizację wzrosłyby w przypadku gdyby był położony nad wodą: Jeziorkiem Fajferek (tak kiedyś było!) lub samym kanałem.
SMS - Szkoła Mistrzostwa Sportowego wraz ze swoją infrastrukturą (boiska orlik) świetnie wpisywałyby się w pomysł stworzenia przystani i płytkiego akwenu do nauki pływania małymi żaglówkami i nie tylko.
Bet Tahara - Przy ul. Zyndrama z Maszkowic ma powstać centrum międzykulturowe. Będzie to miejsce aktywnie wpisujące się w wydarzenia kulturalne, które z pewnością mogłyby zainteresować także turystów. Równoległa uliczka Królowej Jadwigi całe piękno skupia na swoim mało znanym końcu. Miejsce pomiędzy tymi ulicami nad brzegiem Jeziorka Fajferek miałoby bardzo pozytywny wpływ na rewitalizację tych zaniedbanych ulic.
Dworzec Zachodni (Kanał Fajferek) - W miejscu w którym znajduje się targowisko miejskie byłaby przystań dla wysiadających na Dworcu Zachodnim. Kanał powinien być tak przeprowadzony, by jak najmniej ingerować w targowisko.
JEZIORO DŁUGIE
Dworzec Zachodni (Jezioro Długie) - Przystań nad Jeziorem Długim jak najbliżej Dworca Zachodniego dałaby jeszcze większe szanse przesiadki z pociągu do kajaka. W całym projekcie Jezioro Długie miałoby być szlakiem do Parku Młodzieży, który jest dla nas.
Liceum Akademickie- To miejsce nieodległe od plaży miejskiej nad Jeziorem Krzywym i zagospodarowanie tego szlaku pieszego nadawałoby większej spójności schematowi kajaka miejskiego. Tym bardziej że przy zagospodarowaniu brzegów Jeziora Krzywego mówiło się o ewentualnym połączeniu z Jeziorem Czarnym, które jest jeszcze bliżej Jeziora Długiego, co przejście piesze kajakarzy skracałoby dwukrotnie tj. do 300 metrów.
Osiedle nad Jeziorem Długim - Możliwość przybicia do brzegu i zaparkowania kajaka powinna być także w pobliżu mostu nad Jeziorem Długim. Wynika to z faktu, iż szlak kajakowy przecięty jest w tym miejscu szlakiem pieszym i rowerowym.
Las Miejski (Jezioro Długie) - Północny brzeg Jeziora Długiego to miejsce wymarzone na Park Młodzieży i szlak do Mostu Smętka i przystani Las Miejski (Łyna) oraz Jakubowa, Parku Linowego itd.

Warto przyjrzeć się tej mapie. Można na niej znaleźć wszystkie opisane punkty i przeanalizować ich wzajemne powiązania szlakami wodnymi.
Zdaniem autora projektu:
Zobaczmy na koniec, co o tym pomyśle mówi sam pomysłodawca - Karol Majchrzak:

Dzisiaj istnieje szlak Łyny i Wadągu. Tam też są organizowane spływy PTTK, Olsztyn Aktywnie.
Jeśli ktoś lubi dość nietypowe atrakcje to można przepłynąć się także Kortówką, ale tu kilka uwag:
- na odcinku od Krzywego do Kortowskiego szlak jest zarośnięty, a w kwietniu gdy jeszcze nie jest zarośnięty można przepłynąć ok. 80% długości Kortówki na odcinku łączącym jeziora Krzywe i Kortowskie. Pozostałe 20% znajduje się w rurze od ulicy Jagiellończyka do Saperskiej. Tam niezależnie od pory roku konieczna jest przenoska.
- Na odcinku z Jez. Kortowskiego do Łyny prawie nie ma przeszkód poza źle zbudowanym mostkiem na stadionie w Kortowie, rurą ciepłowniczą przed al. Warszawską i "eksperymentem kortowskim" przy plaży w Kortowie. Za al. Warszawską już jest świeżo i szeroko, chyba że drzewo zwali bóbr, który zamieszkał przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Dybowskiego (od strony Brzezin, tuż obok Centrum Akwakultury UWM).
Tunele pod alejami: Warszawską i Schumana oraz nasypem kolejowym są możliwe do przepłynięcia, ale jest to trasa dla miłośników spływów nietypowych. Jakieś podświetlenie zupełnie odmieniałoby klimat tego pływania.
Po szlaku Fajferka pozostały ślady wodne. Ten szlak wymagałby największych inwestycji. Taki szlak kiedyś istniał, ale ponad 100 lat temu został osuszony i dziś mamy tam ogródki działkowe. Fajferek dawałby dużo możliwości integracji z Jez. Długim, Dw. Zachodnim i samym Starem Miastem. Te możliwości wzrosłyby, gdyby przedłużyć Kanał Nagórki, tj. dopływ Łyny wpadający do głównej rzeki w okolicach Obrońców Tobruku. Tym kanałem da się dopłynąć prawie do al. Sikorskiego(!). Generalnie to kanały poprowadzone po istniejących ale wąskich dziś ciekaw wodnych włączałyby do sieci tras duże osiedla Nagórki i Jaroty.
Kajak Miejski w wersji z kanałami dawałby możliwości utworzenia zimą atrakcyjnych tras dla łyżwiarzy. Z Nagórek w okolice Starej Warszawskiej i starówki można by dotrzeć na łyżwach praktycznie w 10 minut!

Opr. ab w oparciu o materiały ze strony www.kajakmiejski.pl

Autorzy projektu przepłynęli wszystkie dostępne dziś odcinki projektowanej trasy (zobacz na tej mapie)

Schemat rozwiązania w miejscu obecnej giełdy samochodowej


Schemat powiązań szlaków w okolicy Dworca Zachodniego


Schemat koncepcji powiązania szlaku z projektowanym Parkiem Młodzieżowym


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kortowskie

  Jezioro Kortowskie

  Jezioro leszczowe położone w granicach miasta Olsztyna, w dzielnicy Kortowo; sąsiaduje z terenami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,...

 • Podkówka

  Jezioro Podkówka

  Niewielkie jezioro o powierzchni 6,0 ha, Jezioro położone w Olsztynie na terenie osiedla Redykajny. Nie posiada żadnych połączeń...

 • Ukiel

  Jezioro Ukiel

  Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Linia brzegowa bardzo rozwinięta,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wim #428325 | 83.11.*.* 1 lis 2011 20:45

  olsztyn i wenecja-dobre sobie.olsztyn to male i na dodatek brzykie miasto jest,z g..na bata nie ukrecisz.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Redaktor serwisu #427546 | 178.235.*.* 31 paź 2011 21:25

  Autorem koncepcji jest pan Karol Majchrzak, ja to tylko poukładałem to wszystko w jakimś tam porządku, który pan Karol zaakceptował. Może to i fantazja, ale tylko śmiałe pomysły, łamiące konwencje i schematy, zmieniają świat. Taki był zmarły niedawno Steve Jobs, twórca Apple`a. Panu Karolowi należy się wielki szacunek i uznanie. reszta należy do nas wszystkich, mieszkańców i władz Olsztyna. We mnie pan Karol i jego koncepcja mają sprzymierzeńca.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Autorze ... co ty palisz że masz takie wizje #425602 | 46.186.*.* 29 paź 2011 22:32

  Wypisałeś tyle różnych miejsc i atrakcji jakbyśmy byli Krakowem lub Wrocławiem. A prawda całkowiecie inna. Niecały miesiąc temu w Radio Olsztyn jeden z Urzędników w audycji RO " TAK czy NIE" na końcowe pytanie redaktora bo o tym toczyła się cała dyskusja ... Panie .... Jednym zdaniem czy Olsztyn jest miastem turystycznym ... odpowiedź padła NIE !!!! Więc dla kogo te bajery ? Powyżej wymieniłeś 6 hoteli, jeżeli każdy z nich wypełnił by się po brzegi ok. 200 osób na jeden czyli to jest 1200 turystów może przyjąć miasto wojewódzkie ;-) A to ok. 30 autokarów z wycieczkami np. z Niemiec - teoretycznie o ile skorzystają z naszych atrakcji ... a nie skorzystają .... więc ..... Dla nas trzeba pracy a nie atrakcji bo nie mamy pieniędzy na to by tam chodzić, choć większość atrakcji to fantazja bo nikt z nich nie korzysta. Wię pytanie co Autorze palisz przy pisaniu.... Park linowy k. REAL powstał a nie widziałem tam prawie nigdy by coś się działo. W ciągu 2 lat widziałem może 2 - 3 imprezy .....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. OoO #424728 | 88.156.*.* 28 paź 2011 23:51

  Bardzo dobry pomysł. Powinien być powiązany z Miejską Siecią Rowerową i koniecznie z campingiem (-ami). Chyba robota na lata, ale liczy sie koncepcja. Ona ma sens.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bb #411996 | 150.254.*.* 17 paź 2011 13:37

  Niezłe!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. hu #407138 | 83.9.*.* 12 paź 2011 11:34

  To nierealne mrzonki,w Olsztynie nawet chodnika do plaży miejskiej przez 30 lat nie udalo sie zrobic

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. dorota #405500 | 213.184.*.* 11 paź 2011 09:36

  Ale fajurski pomysł!!! Like it!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. do Cobretti #405426 | 83.18.*.* 11 paź 2011 08:48

  Te Cobretti, ty jesteś jakiś upośledzony, czy co? Przecież już ci ktoś tłumaczył, że wejście na podlinkowany profil nie wymaga rejestracji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. marjon kobretti #404879 | 88.156.*.* 10 paź 2011 19:02

  Proszę nie odsyłać czytających to forum do fejsbuka. Nie każdy do Was dotrze. Nie każdy ma na tej stronie konto. Jeżeli chcecie coś ludziom przekazać to piszcie na forum.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 10. marion cobretti #404842 | 88.156.*.* 10 paź 2011 18:23

  Do "santiagowicz". Możesz się wypowiedzieć na forum w sprawie Olsztyna, a czepiasz się fejsbuka? Proszę nie wysyłać Mnie do przeczytania czegokolwiek na fejsbuku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 11. santiagowicz #404795 | 88.156.*.* 10 paź 2011 17:45

  Panie Cobretti, nikogo nie obchodzi, czy ma Pan konto na fejsbuku, naszejklasie czy sympatii. Podobnie Pana nie powinno obchodzić, czy inni mają tam konta, czy nie i czy się z tym afiszują, czy nie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 12. spacz #404648 | 213.184.*.* 10 paź 2011 15:49

  http://www.facebook.com/kajak.miejski też jest na FB:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 13. marjon kobretti #404626 | 88.156.*.* 10 paź 2011 15:39

  NIeważne, jeśli chodzi o fejsbuka. Jest źle w tym mieście, a "urzędnicy- cyrkowcy" nic nie robią. Każdy się skarży na nich, a oni nic nie robią. Wiele przykładów można podać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 14. marjon kobretti #404617 | 88.156.*.* 10 paź 2011 15:31

  Nie mam zamiaru otwierać fejsbuka. Moje życie przyspaża mi wiele emocji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 15. same problemy #404598 | 83.18.*.* 10 paź 2011 15:19

  nie potrzeba żadnych szpiclów, żeby zajrzeć na profil, który jest publiczny i dostępny bez konieczności rejestracji i logowania.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 16. marjon kobretti #404583 | 88.156.*.* 10 paź 2011 15:06

  do "Same problemy" Proszę nie odwoływać do fejsbuka, bo nie każdy ma tam szpicla. Konkretni ludzie powinni być na miejscu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 17. marjon kobretti #404580 | 88.156.*.* 10 paź 2011 15:02

  Obwodnica Olsztyna. Ułatwienie życia mieszkańcom. Resztą zajmą się mieszkańcy Olsztyna szukający rozrywki. Kasę wydają na rozrywkę, a miasto mają...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 18. Same problemy #404565 | 83.18.*.* 10 paź 2011 14:53

  Pomysł oczywiście świetny! Niestety nie wróżę powodzenia. W Olsztynie wielkim problemem jest powiększenie rozmiaru czcionki na rozkładach jazdy, czy też posadzenie jednego drzewa, więc proponowanie takich śmiałych projektów olsztyńskim urzędnikom to jak kazanie jaskiniowcom zbudować statek kosmiczny. https://www.facebook.com/mia stoproblem

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz