Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Cerkiewnik: Kościół p.w. św. Katarzyny

2011-08-01 10:55:29 (ost. akt: 2013-07-03 16:19:17)
Cerkiewnik: Kościół p.w. św. Katarzyny

Nad panoramą Cerkiewnika góruje wymurowany z czerwonej cegły budynek kościoła. Zajmuje on szczególne miejsce nie tylko w zabudowie Cerkiewnika, jako jeden z najciekawszych elementów architektonicznych, ale także w życiu mieszkańców wsi.

To jedyne miejsce, gdzie regularnie się oni gromadzą w tak licznym gronie, by wspólnie się modlić i prosić Boga o potrzebne łaski. Jest to kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny. Według źródeł kościół istniał już w średniowieczu. Jest to budowla neogotycka, a jej wnętrze wykonane jest w stylu pseudobarokowym. Na uwagę zasługuje przepiękny ołtarz główny, a także dwa ołtarze boczne i ambona, które zostały wykonane przez Karola Jaroszewicza. Był to znany warmiński rzeźbiarz i stolarz, który urodził się w Dobrym Mieście, a żył i pracował w Ornecie. Rzeźby jego autorstwa odnajdujemy w wielu warmińskich kościołach. Cerkiewnik do roku 1525 był filią parafii w Kwiecewie, która także należała do archiprezbiteriatu dobromiejskiego. Natomiast już w II połowie XVI kościół. stał się filią kościoła parafialnego w Głotowie. W 1687 r. został odnowiony, a 4 XII 1699 r. biskup Załuski dokonał poświęcenia kościoła św. Katarzynie, czyniąc go tym samym kościołem parafialnym. Św. Katarzyna Aleksandryjska była bardzo popularna na Warmii i patronowała wielu warmińskim kościołom u schyłku XVI stulecia. W listopadzie ku jej czci odbywały się odpusty m. in. w Brąswałdzie, Barczewku i właśnie w Cerkiewniku. Takie lokalne kulty i parafialne odpusty, podczas których gromadzili się wszyscy wierni ze wsi i okolic, miały bardzo duży wpływ na życie warmińskich społeczności. W wyniku pożaru w 1819 r. kościół spłonął doszczętnie. Odbudowano go ponad 30 lat później w roku 1852 i w takiej formie zachował się on po dzień dzisiejszy. Zarówno kościół jak i otaczający go unikalny cmentarz rzymsko – katolicki z XIX wieku wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko - mazurskiego.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kościół pw. Św. Katarzyny w Cerkiewniku

  Kościół pw. Św. Katarzyny...

  Pierwsze wzmianki o kościele w Cerkiewniku pochodzą ze średniowiecza. Jest to budowla neogotycka, nawiązująca...

 • Limajno

  Jezioro Limajno

  Zbiornik sielawowy o rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej z wyraźnie wykształconymi zatoczkami w części wschodniej...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Kościół w Różynce

  Kościół w Różynce

  Kościół w Różynce zbudowano w 1604 roku. Wieża z XVIII wieku. Malowidła i wyposażenie kościoła głównie...

 • Kościół w Sętalu z 1910 roku

  Kościół w Sętalu z 1910 roku

  Kościół neogotycki pw. św. Mikołaja. W środku ołtarz główny z drewnianą rzeźbą Trójcy Przenajświętszej...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB